k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

RAID

— k47

(Pokud vám při vyslovení slova RAID v mysli vyvstane představa hmyzu umírajícího při útoku chemických zbraní, můžete tenhle článek nejspíš přeskočit. Budu tu psát o věcech, které jsou pro běžného smrtelníka lákavé asi jako diskuze, která se jednou pro vždy snaží rozhodnout, zdali jsou lepší levotočivé nebo pravotočivé šrouby. Jestli je to tak, uvidíme se tu zítra.)

S disky jsem v minulosti měl problémy. Pár mi jich umřelo, ztratil jsem nějaká data, panikařil jsem, snažil se je obnovit & tak podobně. Poprvé to bylo v roce 2006, pak 2009, pak anno domini 2011 a znovu o rok později. Od té doby se to stalo jen jednou, kdy se systémový SSD stal Schrödingerovým diskem – napůl živý, napůl po smrti. Těžko říct, co se s ním doopravdy stalo & nechtěl jsem se v něm moc hrabat, abych nenarušil kvantovou funkci. Dohromady šlo o několik incidentů, z nichž jen jeden byl skutečně fatální & vzal s sebou data do křemíkového nebe.

Kolabující disk mi pokaždé zvedne adrenalin. Je to proto, že mám velice kavalírský přístup k zálohám. Tedy přesněji řečeno: Žádné zálohy nedělám. Proč taky? Bez nich je život mnohem zábavnější. Každý den je jako jedno stisknutí revolveru ve hře ruské rulety. Všechno, co jsem kdy vytvořil může nebo nemusí najednou zmizet. To přece musí být ultimátní výzva pro hledače vzrušení a adrenalinové závisláky. Jan Amos Komenský při požáru ztratil rozepsaný Česko-latinský slovník – magnum opus na kterém pracoval skoro celý život. Co je proti tomu trochu rotující zmagnetizované rzi s třemi roky fotek a milionem slov textu? To není nic! Hoďte si kostkou a třeba váš odkaz ještě jeden den přežije.

Ale v poslední době měknu.

Na pár discích, které se mi pod rukama naakumulovali během let, jsem rozchodil Btrfs RAID a to je něco. Zapojil jsem dva 3TB disky, vytvořil RAID1 (v btrfs to neznamená každý soubor má kopii na každém disku, ale dvě kopie na dvou různých discích), nahrnul tam data, připojil jsem další disk, který trochu rachtal, přidal ho do RAID skupiny, kapacita vzrostla o půlku jeho velikosti, rebalancoval jsem celou skupinu, aby data byla rovnoměrně rozložená po všech zařízeních, restart, disk se tvářil nevesele, házel chyby, na netu jsem našel, že by molo jít o chybu základní desky, flashunl jsem BIOS, poprvé, nic jsem nebricknul, disk pořád umíral kloktavou smrtí, připojil jsem jen dva původní disky, mount -o degraded, data netknutá, jeden disk mrtvý, ale nic jsem neztratil. Krása.

Ten pocit, když všechno funguje, jak má, člověka pohladí na duši. Vesmír přece jen může mít nějaký řád.

Teď zbývá jen vzít všechny disky, nasoukat je do nějaké bedny a vytvořit z nich nezničitelnou RAID farmu rotující rzi.

+1: Jméno souborového systému Btrfs se může vyslovovat better FS nebo b-tree FS, ale mě to nikdy nenapadlo verbalizovat jinak než butter FS, tedy máslo-souborový-systém. Jedině to mi připadá logické.

píše k47, ascii@k47.cz