k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Probuzený

26. 9. 2017 — k47

Pojem horror synth jsem až donedávna neznal. Když jsem však uslyšel pár prvních pár tracků z novinky I, Awake od britských Upcdownc, řekl jsem si: Jo, tohle dává perfektní smysl.

Upcdownc je sludge/horror synth/progresive/noise rock uskupení, které před více než dekádou začalo plavat v post-rockovém a post-metalovém rybníku. Jejich zbrusu nové album se zabývá tématy spánku, snů, nočních můr a nočních děsů. Provádí to přitom s neuvěřitelnou instumentální těžkostí, která se s delikátním světem nevědomého odpočinku na první pohled příliš nepojí. Ale přesto Upcdownc dokážou tyto dva světy spojit do poutavého celku.

Je možná paradoxem, že se s I, Awake v uších celkem dobře usíná (experimentálně ověřeno). Nechci aby to znělo jako kritika, nic takového to není, nejde o uspávačku, kde se za celé album nic nestane. Právě naopak, album má meditativní kvalitu. Posluchače uvede do noise rockového tranzu, kdy se na sebe těžkost postupně vrší jako hrad postavený z bahna. Album rozhodně stojí za to poslouchat za bdělého stavu, pořádně nahlas & nechat se unášet do meditativních krajů, kdy mysl pluje na hladině hudby a nechá se jí tvarovat.

Zatím I, Awake rozhodně doporučuji. Možná půjde o nahrávku, kterou budu poslouchat dva týdny v kuse & pak na ni zapomenu. Možná, možná ne. Na finální verdikt si musíme ještě počkat.


Když tu píšu o post-masivitě…

V posledních dnech jsem zase začala poslouchat předposlední album od Cult of LunaVertical a musím říct, že je to pořád dobré. Cult of Luna má tu vlastnost, že se ji vždycky nasytím a musím počkat než tato saturace opadne, abych si ji zase užíval. Už je to dost dlouho, co jsem byl zcela ochromen jejich albem Mariner, abych se mohl ponořit do Verticalu. Vicarious Redemption je těžký klenot nevšední krásy, stejně jako track Disharmonia.

Kdybych si mohl vybrat, v této chvíli by nejlepším zážitkem by byl trojkencert pg.lost/Cult of Luna/Upcdownc.

Ale protože si vybrat nemůžu, spokojím se aspoň s jedním z nich.

píše k47, ascii@k47.cz