k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Po otřesech

2. 12. 2017 — k47

Tohle jsem možná posral.

Předvčerejší článek prezentující temný pohled na budoucnost umělé inteligence byl první skutečně virální text ASCII blogu/k47čky. Podívalo se na něj desetkrát víc lidí, než je obvyklé a většina z nich přicházela přes facebook ze Slovenska.

Ukázala se tu spousta nových duší a někteří z nich se na chvíli zdrželi. Ale co jsem udělal druhý den, abych je tady potenciálně udržel? Napsal jsem pozoruhodně rozvleklý traktát o tom, jak mi do objektivu zatekla limonáda. Čtyři slova „Do objektivu zatekla limonáda“ přesně vystihují o co šlo a tato čtyři slova jsem natáhl na 550 slov. Jak říkám, tohle jsem možná posral.

Tématicky se to poněkud liší od toho, pro co se sem lidé hrnuli. Mohl bych upřesnit své předpovědi o uměle inteligentní budoucnosti. Pár mi jich hnije v mozku a žádná z nich není pozitivní. Liší se jenom v tom jak moc. Každý, kdo tvrdí, že se stroje vzbouří a vybijí lidstvo, je optimista bez špetky fantazie. Realita bude plíživá a mnohem, mnohem horší.

To všechno je však příliš depresivní & proto se tu z větší části věnuji lehčím tématům. Technologický pesimismu je důvod, proč ██████████. Svět a civilizace se za pár let rozpustí. Kdo by v takové situaci nepil nebo by nesáhl po něčem ostřejším? Tune in, freak out, get eaten.


Všechno má svůj důvod. Ne nevyhnutelnost umělé inteligence, která nás rozemele na prach. Tedy, ta má taky důvod – stupidní agresivitu kapitalismu, která má vlastní hybnost a tlačí k destruktivním řešením, která jsou aspoň na chvíli užitečná – ale teď myslím jen to, že jsem se vůbec dozvěděl, že si článek našel publikum.

Nevedu tu žádný google analytics nebo jiný sledovací skript, protože tenhle web je cvičení v purismu a odřezávání všeho nedůležitého. Jediný nástroj pro sledování návštěvnosti je awstat nainstalovaný na serveru a ten, přátelé, stojí za hovnóóó.

Umí aspoň něco a i za to málo jsem rád, ale nestačí to. Ukáže třeba jaká je návštěvnost, jaké stránky jsou nejpopulárnější a tak podobně, ale třeba se v něm nedá zjistit proč je daná stránka populární a odkud na ní lidé chodí. Můžu zjistit, kolik lidí celkově přišlo z facebooku, ale ne kolik lidí skočilo z velké modré na tu kterou stránku.

Proto jsem udělal to, co by udělal každý neklidný hacker – napsal jsem vlastní nástroj pro analyzování logů webserveru. Je to překvapivě snadné, log má jednoduchý formát, geoip je připravený k použití, stačí pár řádků kódu a můžu zjistit přesně to, po čem mé srdce touží. Třeba kam se mí Slovenští přátelé na k47čce vydali z první stránky, jak hluboce se zavrtali do hlubin webu, jak dlouho zůstali a zdali někdo z nich nezačal odebírat místní RSS kanál— jednoduché věci, které se dají jednoduše napsat, jen je awstat nemá.

Protože je to jenom pár řádků, tak to nejspíš přidám přímo do asciiblogu.


Zase jsem to posral. Z klávesnice mi vylezlo 450 slov, které budou zajímat nanejvýš tři lidi. A jednoho z nich jen ironicky.


+1: Někdo by mohl namítat, že by bylo přínosnější vylepšit existující programy než psát nové. To je pravda. Na svojí obranu dodám jenom: awstat je napsaný v perlu.

píše k47, ascii@k47.cz