k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Pivo

— k47

Před nějakou dobou, když jsem v nejmenovaném supermarketu procházel údolím piva, kde jedna ulička byla z obou stran obložena plechovkami, lahvemi a dalšími kontejnery kvašených alkoholických nápojů, na mě cizinec anglicky vybafl otázku: „Jaké je tu dobré pivo?“

„Nevím jaké dobré, ale…“ odpověděl jsem mechanicky a přemýšlel, co mu mám říct. V pivu se nevyznám a jenom pramálo mě zajímá, protože jako mechanismus přepravy alkoholu do krevního řečiště není příliš efektivní. Nejsem connoisseur & postrádám zkušenosti a rozhled, abych rozdával rady cizincům o kvalitách a silných stránkách českých moků. Moje jediná autorita spočívala ve faktu, že jsem se zrovna v tom okamžiku fyzicky nacházel poblíž asi pěti tisíc litrů piva, které z regálů zmizí ještě ten den.

Ta jednoduchá otázka mi nad ním dala moc. Mohl jsem mu říct cokoli a on by mi musel věřit, protože já jsem místní & Češi se v pivu narodili. Mohl bych v něm zasít silné názory o určitých značkách, vypěstovat oblibu k jedné, vykřesat nenávist k jiné & doufat, že to povede k opileckému argumentu o nápoji tvořeném 4% alkoholu a 96% špatných nápadů, který později přejde k výměně názorů pěstmi. Takhle by mohla začít revoluce. Jeden ožrala řekne druhému, že Kozel chutná jako dešťová voda smíchaná s hleny & do rána jsou ulice Phy plné barikád. A já měl v okamžiku teoretickou moc tohle všechno začít.

Ale místo toho jsem jen stručně odpověděl: „Plzeň je dobrá. Lidé na ní přísahají.“ Na machinace nebyl čas.

Jen jsem z regálu vzal jeden plech Plzně a jo, Plzeň je fajn.

píše k47, ascii@k47.cz