k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jak vyjádřit abstraktní myšlenky demonstrace jedním obrazem

15. 12. 2017 — k47

Dneska se konala demonstrace proti populistické krajní pravici & já pořád přemýšlel, jak tuhle ideu vyjádřit jedním obrazem.

Akce byla nahlášená a na facebooku se přihlásilo pár stovek lidí (což může znamenat něco mezi dvěma lidmi a tisícem). Z toho vyplývá, že se tam zcela jistě ukáže tisk, kamery a fotogové. Otázka, která mi uvízla v hlavě, zní, jak to, za co se protestuje, vyjádřit jedním nehybným obrazem.

Idea se dá shrnout poměrně snadno: rasismus je špatný, politika založená na strachu je odporná a populismus je jen třešničkou na dortu z exrkementů. Ale jak to zrekapitulovat do jedné matice pixelů? Jak by mělo vypadat ikonické shrnutí, celé akce? Nejsnadnější by asi bylo vyfotit cedule protestujících, ale to je podvod, v tom případě bych neukazoval, ale vysvětloval. To porušuje základní pravidlo filmu a vizuálních médií: Show, don't tell.

Nevím, nejsem si jistý. Možná proto jsou ikonické snímky tak ikonické — podařilo se jim vyjádřit něco komplikovaného velice kompaktně, dokázaly perfektně abstrahovat a zasáhly něco v hloubi duše každého člověka. Ale možná to byla jen náhoda.


Zajímavý byl také příbalový leták demonstrace, ve kterém organizátoři podávali několik praktických instrukcí, jak skončit nezatknutý. Například:

Uvědom si, že na demonstraci jsi pod bedlivým dohledem. Nebav se o ničem, co nechceš, aby policie věděla (a to ani šeptem, směrové mikrofony umístěné i ve velké dálce slyší lépe, než osoba vedle vás)

Tohle je jako vystřižené z románu Philipa K. Dicka Scanner Darkly (česky myslím jako Temný obraz). Další rady se nesou ve velice podobném duchu:

Na lidi nevolej jménem. […] Ztížíš tím policii zpětnou identifikaci lidí podle záznamů a jejich následné obtěžování.

nebo

Měj neustále přehled o svém okolí a možné ústupové cestě. V případě náhlého útoku nebudeš panikařit.

Líbí se mi, jak očekávají jen to nejhorší. Další rada je jako vystřižená z vojenského tréninku průzkumných týmů:

Pro všechny případy si s přáteli dohodněte místo v dostatečné vzdálenosti od rizikových míst, kde se sejdete, kdyby např. demonstraci rozehnala policie.

Jedna z následujících pouček říká:

Zákon zakazuje, abys měl na demonstraci u sebe zbraně. Zbraň zákon definuje jako cokoliv, čím „je možno učinit útok proti tělu důraznějším“.

Třeba jako bytelná těla foťáků. Výborně padnou do ruky & jsou pevná jako cihly. Ty můžou ve správných rukách být zbraněmi. A co kanystr pepřového spreje? Kdo ho u sebe nenosí? Kdo si už ani neuvědomuje, že by šlo o něco zvláštního. Je to také klasifikováno jako zbraň? Možná neučiní samotný útok nijak důraznějším, ale může to být dobrá úvodní baráž, která učiní následující ofenzívu mnohem snadnější. A co třeba tenhle hák?

Připadá mi to jako dost laxní definice. Možná bych to měl zjistit tím, že se nechám zadržet.

Jeden skutek, který často vede k problémům je maskování, které je na demonstracích a protestech zakázáno. Tato legalita mi vždycky přišla zvrácená. Snaží se upravit chování společnosti tak, aby měla policie lehčí práci v případě kdy se něco stane.

To je další abstraktní koncept, které by se těžko vyjadřovala vizuálně. Možná policista, který mlátí kluka v masce? Možná. Ale možná, že je to příliš velké klišé.

píše k47, ascii@k47.cz