k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Manosféra

26. 8. 2017 — k47

S. se vrátil z exodu v zelených pustinách & hned mi nadělil dárek: Zmínku o rationalwiki, konkrétně heslo Manosphere & glosář jejich podivně pokrouceného jazyka.

Šlo o zcela fantastické počtení, které mě přikovalo k obrazovce tak silně, že jsem se od ní nemohl odtrhnout dokud se nezačala blížit půlnoc a já musel začít psát tenhle článek. V jednu chvíli mi přišlo, jako kdybych se prodíral Uncyklopedií nebo Encyclopaedií Dramaticou – těmi falešnými satirickými wiki, které lidé píšou pro zábavu. To co jsem četl tady však byla pravda. Někdo těmhle bláznivým nesmyslům skutečně věřil.

Nemůžu se ubránit dojmu, že to, jak příslušníci Manosféry chtějí zorganizovat svět a jak si myslí, že ve skutečnosti funguje, je jen obraz jejich vnitřních neuróz, nedostatku sebedůvěry a pocitu selhání.

Všechno se točí kolem sexu. Myslí si, že by se jim měl dostávat pořád & neustále od nekončícího průvodu žen, protože oni jsou muži a takhle by měl vypadat život správného muže (mimochodem popsané tady (odkázal jsem na to už dřív)). Nedostává se jim však tak často a to vnímají jako své selhání, ale místo toho, aby se s tím nějak vyrovnali, vytvoří šílenou misogynní ideologii, která vysvětlí, že to není jejich vina & že proti nim okolí (feministky a ženy obecně) konspiruje. Na internetu pak od jiných lidí slyší ozvěnu svých vlastních lží a začnou jim věřit o něco silněji. Výsledkem je světonázor, který se zdá být interně konzistentním, ale vychází z předpokladů, které nejsou ani trochu pravdivé.

V mysli se mi mihla jedna věta z FALILV: „Pentagon generals babbling insane lies.“ To celkem dobře vystihuje dojem, který zanechává radikální vyšinutý konce Manosféry.

Jinak celá rationalwiki je fantastické počtení a na jedno posezení jsem zhltl její (velkou) část. Člověk každou chvíli naráží na nějakou zajímavost jako třeba Hans-Hermann Hoppe – anarcho-kapitalista, který ve svém šílenství zašel příliš daleko a začal oslavovat neblahé důsledky striktní anarchokap společnosti jako novou utopii. Jeho závěry nejlépe popisuje: „tyranny of the property owner, as opposed to tyranny of the state“. Díky moc.

+0: K tématu: Naše lži, – cynismus self-help webů

+1: Neoreakcionářské hnutí, které hlásá konec demokracie a návrat k monarchii a jiným tradičním hodnotám, má značnou podporu v Silicon Valley (např. Peter Thiel působí jako jeden z nich). Není se čemu divit, „geekové“ z IT sektoru sami sebe vidí jako elitu a tedy by se pochopitelně v nové neo-reakcionářské společnosti umístili blízko vrcholu na pozici aristokracie.

Celé hnutí opět stojí na hliněných a z větší části smyšlených nonou

+2: Argument, že král se lépe postará o své království je stejný jaký byl použitý pro obranu otroctví. Otroci jsou vlastnictvím a v zájmu jejich majitele je se o ně co nejlépe starat.

+3: Tohle je první post, který jsem nestihl dopsat před půlnocí.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz