Konspirace
Fascinují mě konspirační teorie. Ne že bych jim věřil, jde z větší části o kupu sraček, ale je zajímavé nechat se unášet šíleným blouzněním magorů.
Konspirační teorie jsou ve své podstatě eskapistické fantazie a touha po naději. Konspirace počítají s tím, že za současným stavem někdo stojí, někdo za něj může, někdo to tak plánuje a stačí ho jen najít a zpracovat a to vyřeší naše problémy. I když je současná situace špatná, tak pokud je to výsledek práce konspirátorů, ti to můžou vrátit zpátky. Jde v podstatě o touhu po uspořádaném vesmíru, který má smysl a řád. Naproti tomu eventualita, že současnost je výsledkem v podstatě nahodilých a nezávislých procesů, které můžeme jakž takž pochopit, ale jen stěží ovlivnit, je chmurná.
Někde jsem četl noticku klimatologa přes globální oteplování, který chtěl věřit, že jde o jednu velkou konspiraci, protože alternativa – k oteplování dochází a my právě dřepíme v globální pánvi na rozpálené plotně – je hrozivá. Touha po konspiraci je touhou po naději.
Když už jsem v tom, mohl bych začít šířit nové konspirace.
Nedávno se provalila zranitelnost vpravdě epických proporcí v počítačích s procesory od Intelu. V podstatě každý stroj vyrobený za posledních 8 let byl zranitelný a útočník může nainstalovat nesmazatelné trojany/viry. V mnoha případech dokonce vzdáleně po síti. To je něco, čemu se v oboru říká cluterfuck. Kritická chyba existuje skoro dekádu a ohrožuje všechen hardware Intelu, který má na trhu naprostou majoritu. Jo, situace je zlá.
Proč ale nikdo nereagoval dřív, i přesto, že bezpečnostní experti přesně před touhle dírou varovali celé roky? Proč se Intel tvářil, že nic takového nemůže existovat.
Various Intel representatives over the years took my words seriously, told me I was crazy, denied that the problem could exist, and even gave SemiAccurate rather farcical technical reasons why their position wasn’t wrong.
Kde končí fakta, začínají konspirační teorie. Jedna možnost je taková, že to Intel dobře věděl, ale věděl to i někdo jiný, který mu zabránil v opravě. Ve sračkách, které obklopují aktivity NSA, si není těžké představit, že to ona trojpísmenná agentura držela jako trumfové eso a univerzální klíč ke každému serveru a využívala to k špionáži. Svět z větší části běží na procesorech od Intelu – Spojené Státy, Evropa, Rusko nebo Čína – všichni tikají na x86 křemíku. Spojenci i protivníci.
Je jednoduché si představit, že někdo Intelu zabraňoval v opravě, co nejdéle to půjde. A teprve, když se situace provalila, a zranitelnost najednou můžou využít všichni, povolil, protože už nešlo o strategickou výhodu.
To je ale problém se všemi backdoory. Když existuje, můžou ho použít jak ti hodní tak i ti zlí.