k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Konspirace 2

6. 10. 2017 — k47

Dezinformační válka je v plném proudu, konspirační teorie letí, falešné zprávy se šíří jako legitimní zpravodajství. Trump vyjednává s nepřátelskou zemí, která vlastní jaderné zbraně, přes twitter. Je rok 2017 a realita vypadá jako špatný vtip.

O tomhle jsem chtěl psát už dávno, kdy se objevily zprávy o linii Trump-Putin a všichni z toho začali být trochu ga-ga. Ale na zpozdění nesejde, zprávy nepřestanou být důležité jenom poroto, že vypadnou z mediálního cyklu nebo začnou nudit hladové uživatele sociálních sítí.

Ze zpráv o ruském vměšování do amerických voleb je vidět, že dobrá konspirace nešíří lži, ale vyvolá masovou hysterii, kdy si nikdo nemůže být jistý, komu nebo čemu věřit. Každý kdo o ní pochybuje, může být obviněný z toho, že jede v komplotu od samého začátku.

Trump má své želízko v ohni a dlouhodobě delegitimizuje seriózní zpravodajství tím, že je označuje jako fake news. I když on není geniální stratég, ale je hnán stupidním a impulzivním narcismem.

Dobrá konspirace míří proti autoritě jakéhokoli druhu. Stačí jí, že si lidé nejsou jistí, čemu můžou věřit a čemu už ne. V takové atmosféře nejistoty a zmatku pak i prapodivné zdroje informací působí více legitimně než si zaslouží. Když panuje přesvědčení, že všichni lžou, pak nezáleží, jaký zdroj informací si vyberu, protože dostanu stejné množství lží. To je výsledek dobré konspirace.

píše k47, ascii@k47.cz