k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Globální komunismus

3. 10. 2017 — k47

V blízké budoucnosti, kdy bude veškerá práce automatizovaná, jedině komunismus, kdy vlastnictví výrobních prostředků bude společné, dává smysl jako uspořádání světa. Jakákoli jiná organizace je nesmyslná, protože proč by to mělo být jinak? Když všechny lidské potřeby můžou být uspokojeny automatizovanou mašinérií, kterou si kolem sebe vystavíme (& pak se bude stavět sama ve formě lidské zoo), každé jiné uspořádání by bylo nelidské. Jediným důvodem může být sadistická touha vykořisťovat & vládnout nad ostatními. Jestli zvítězí tyhle primitivní touhy, pak naprostá většina lidí bude přežívat v bídě na hranici hladomoru, zatímco pár stovkám psychopatům je splněna každá tělesná touha.

(Je to zvláštní, evoluce nám nadělila mechanismy, které zajistily naše přežití, ale teď, na konci věků, nejspíš způsobí, že se nikdy nepřehoupneme přes rantl civilizace prvního typu & naše biologické pudy přivodí náš zánik.)

Základní nepodmíněný příjem, o které se v určitých kruzích tolik mluví, není nic víc než špatný vtip, fraška & impotentní náhražka globálního komunismu, jak to výstižně vyjádřil Existential Comics (via Dmytri Kleiner):

The idea behind Universal Basic Income is industry will be automated, a few assholes will own everything produced, but give away a tiny bit.

Jestli historie něco naznačuje, pak je jisté, že se nedočkáme happy endu & parazitická touha po akumulaci moci nad ostatními (& rozklad empatie) zvítězí nad utopií, kterou můžeme poprvé v dějinách lidského rodu skutečně dosáhnout.

Možná je právě teď je na čase zakládat výrobní družstva a komuny, které poté, co se přehoupneme do plně automatizované éry, zajistí naplnění životních potřeb jejich členů. V době, kdy je práce bezcenná, má smysl jedině vlastnictví. Jeden obyčejný člověk nemůže vlastnit továrnu uměle inteligentních strojů, ale anarcho-kom družstvo má větší možnost si vyříznout kus prostoru k vlastnímu životu.


Ale na tom nesejde, na ničem už nezáleží, konec světa je na dosah ruky.

(Je to zvláštní pocit, když letopočet 2030 nevyvolává žádnou reakci, je to zcela abstraktní pojem, který v sobě nenese žádný význam. 2030 je rok, který se nikdy nestane, je to rok po konci světa, po konci civilizace, po zániku našeho snu, datum, které si nikdo nebude pamatovat a o kterém bude vypovídat jen hrob rodu homo sapiens na bezejmenné planetě obíhající kolem bezejmenné hvězdy.)

+1: Život je příležitost k rozkoši. To je nejvíc v co můžeme doufat & tak bychom s ním měli zacházet. Využít na maximum všemi dostupnými prostředky & zahodit. To je to nejlepší v do můžeme doufat. Proč lidé odmítají drogy? To nedává žádný smysl. Pud sebezáchovy je zastaralý & v dnešní době už není užitečný.

+2: Ekonomie a historie (resp. nutnost jejich existence) skončí v době, kdy dosáhneme něčeho, co aspoň trochu připomíná post-scarcity.

+3: Připadá mi příznačné, že se programátoři vysmívají rizikům automatizace, když jejich práce je jimi asi nejméně ohrožena.

+4: Tenhle post je příliš protoplazmický, psal jsem ho ███████████████████████████████████ pod vlivem ████████████████████. Měl bych ho někdy rozvést do větších detailů, nebo aspoň rozepsat scénáře konce světa, rozkladu společnosti & lidského ducha. Mám pár předpovědí, jak by může probíhat. Řeknu jediné: Ti kdo si myslí, že nás pozabíjejí roboti, jsou optimisté. (Naznačoval jsem to už v některých povídkách).

píše k47, ascii@k47.cz