k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Katarze

4. 11. 2017 — k47

Každý z nás někdy zajde příliš daleko & udělá něco stupidního.

nejsem výjimka. V poslední době ne tak často jako dřív, ale občas zuřivost dosáhne kritické masy. Nechci se zdržovat detaily, jako vždy je o činy, na které civilizovaný člověk není hrdý. Během aktu jsou často ████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████. Podrobnosti oněch okamžiků nejsou ani trochu důležité.

Mnohem zajímavější je, co se stane potom, když rudá mlha ustoupí a provinilci se po těle rozlije neuvěřitelná lehkost. Přežil, ať už fakticky nebo metaforicky, ale je zatím stále naživu, z velké části bez následků. V těch chvílích nastane okamžik katarze a očisty, pocit lehkosti, naděje na obnovu a rekonstrukci, temnota je dočasná a zase se zdá, že je možné se vrátit do starých kolejí, je možné všechno opravit a vybudovat něco ještě lepšího.

Tohle je shodou náhod (jak mi retrospektivně došlo) hlavní téma všech povídek z kruhu Deníků mrtvého muže & všeho, co následovalo potom. Hrdinové jsou v hlubině a padají stále hlouběji do jámy, pak uklouznou, nastane onen okamžik šílenství, následuje katarze často následovaná únikem, který jim dá (z větší části falešnou) naději, že to může být lepší. Nic se nevyřešilo, nikam se neposunuli a cyklus se opakuje.

Vzpomínám si, jak se dobrý doktor Kermode zmínil citát Wes Cravena:

Horror films don't create fear. They release it.

To je v tomto případě relevantní. Horor je non plus ultra médium simulované katarze. Divák nemusí projít vlastní implozí, ale dostane ji z druhé ruky.

Dobrý doktor Kermode se shodou náhod zmínil, že režiséři a autoři hororů jsou všichni velice milí lidé.

Možná bych se měl dívat na víc hororů.

███████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

píše k47, ascii@k47.cz