k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jak získat nepřátele a nepůsobit na lidi

11. 8. 2017 — k47

Podle nového průzkumu chování některých agresivních a militantních veganů způsobuje, že lidé zůstávají u masa a nechtějí se vydat na cestu zeleniny. To není vůbec překvapivé. Když člověk pořád slyší, že něco dělá špatně, tak si časem vypěstuje rezistenci nebo dokonce odpor. A to i když s oním názorovým proudem souhlasí.

Nikoho na svojí stranu nedostanu, když budu neustále říkat, že něco dělá špatně a já jsem morálně na výši, protože to dělám správně. Nemusím na nikoho ani útočit přímo, prosté prohlášení, že lidé, kteří jedí maso, jsou špatní, protože se nepřímo podílí na krutosti na zvířatech, je nepřímý útok. Když někdo zaútočí na mě nebo na hodnoty, které mě nějakým způsobem reprezentují, tak budu defenzivní. Nezáleží na tom, jestli má pravdu, nebo že přesvědčivě vysvětluje, proč je morálně na výši, jde o útok a lidé mají tendenci reagovat odmítavě.

Přesně o tomhle už v roce 1936 vyšla knížka Jak získávat přátele a působit na lidi. Přímá konfrontace nikdy nefunguje. Když chci někoho získat na svojí stranu, musím na to jít chytře, jemněji, přesvědčit ho, že je vyslyšený, že si rozumíme a na tom postavit plán konverze. Jde o selský rozum, nic jiného.

V tomhle kontextu mě zcela fascinovaly útoky liberálních médií na Trumpovy voliče, o kterých souhrnně mluvili jako o bigots, rasists, rednecks (basket of deplorables spadá do stejné kategorie). Jsem na vaší straně, ale co to sakra děláte? Nikdy neútočte přímo na lidi. Kdo s vámi už souhlasí, bude souhlasit dál a kdo s vámi nesouhlasí, se bude cítit pod útokem, bude ještě více odmítat váš světonázor a nic se nezmění.

Rozumnou strategií není ukazovat na Trumpovy voliče a smát se jim, ale vylíčit Trumpa jako patologického lháře a narcistu, který své voliče podvedl. Je potřeba empatie. Ale té, jak se zdá, se v době, kdy je velká část kontaktu zprostředkována odosobněnou a často aktivně nepřátelskou sítí, nedostává. Zaútočit na nepřítele je jednodušší. My to máme vymakaný, my máme pravdu a vy jste blbci. Ukážeme na ně, zasmějeme se jim s pocitem, jak jsme svět posunuli k lepším zítřkům, ale ve skutečnosti jsme si vychovali našeho nepřítele, aby nás o něco více nenáviděl.


+1: Těším se až bude dostupné umělé maso. Hlavně proto jak to vegetariánům zamotá hlavu. Je to maso, při jeho vzniku však nebylo zraněné žádné zvíře, protože samotná tkáň byla vypěstovaná ve zkumavce.

+2: Severní Korea vystřelila ICBM, Trump slíbil, že odvetou bude „fire and fury“. Inu lol. Něco si přejte, blíží se konec světa.

píše k47, ascii@k47.cz