k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dvě Koree, jeden problém

— k47

Minule jsem se přiznal, že jsem po Star Wars viděl korejský film Memories of Murder, který v kinech shlédlo 5M diváků. Rekord netrval ani rok, než ho překonal Silmido, což byl první snímek, který si našel publikum přesahující 10M. Ten jsem viděl hned potom.

Točí se kolem plánu vraždy severokorejského tyrana Kim Il-Sunga, jako odvety za pokus zabití jihokorejského prezidenta v roce 1968. Speciálně vycvičená jednotka 684 je tvořená zločinci, kteří dostali šanci se vyhnout popravdě. Akce se ale nikdy neuskuteční a 31 zabijáků se vzbouří.

Film mě příliš nenadchnul, ale aspoň mě nasměroval na info o korejském konfliktu a to je velice zajímavé čtení. Jde o poslední relikt studené války, jehož kořeny sahají víc jak sto jet nazpět, kdy po válce s Ruskem Japonské impérium obsadilo Koreu. Po druhé světové válce pak sovětský svaz začal osvobozovat poloostrov, ale USA se zalekly sovětského postupu, následovala dohoda o 38. rovnoběžce, „dočasné“ rozdělení Korei, válka, která rozdělení učinila permanentním a zbytek je historie s ostře sledovanou DMZ a sílící jadernou hrozbou.

Konflikt měl na začátku komické stránky, které byly jako vystřižené z Dr. Stangelove.

DMZ se nacházejí jen dvě vesnice, Daeseong-dong na jižní straně a Kijŏng-dong na severní. Jihokorejská vláda ve své vesnici postavila téměř stometrový stožár s vlajkou. Severní Korea odpověděla vlastním stožárem, který byl o šedesát metrů vyšší a vlála na něm mnohem větší vlajka.

Během jednání o klidu zbraní mezi oběma znesvářenými zeměmi se agenti severu vloupali do jednacích stanů a uřezali nohy židlí delegace United Nations Command (UNC), aby seděli níž než představitelé severu. O něco později delegace UNC do stanu přinesla vlajku a postavila ji na jednací stůl. Na další jednání si lidé ze severu přinesli větší vlaju. Na další pak jih přinesl ještě větší vlajku. To pokračovalo dokud muselo být svoláno jednání, které řešilo jen velikost vlajek.

Kdyby dneska velikost vlajek rozpoutala jaderný konflikt, nikomu by to ani nepřišlo nijak zvláštní. Dávalo by to dokonalý smysl ve světě nasáklém absurditou.

píše k47, ascii@k47.cz