k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dva výstřely, dva mrtví

— k47

Další člověk, kterého zná někdo, koho znám, se zabil. Udělal to, stejně jako ten minulý, vlastní legálně drženou zbraní. Oba dva se navzájem znali.

Dva výstřely, dva mrtví.

Nechci tu brojit za odzbrojování populace. České zákony mi připadají víceméně rozumné. Ruční zbraně jsou dostupné s trochou snahy, k automatickým se nikdo nedostane. To je celkem fajn přístup.

Střelná zbraň je ideální prostředek pro cestu ven – není třeba nic dlouze plánovat, není třeba nic připravovat, stačí ji jen mít při ruce & být na zlomek okamžiku odhodlán vystřelit. Stačí moment fatálního afektu, který by mohl za několik minut vyšumět do prázdna, ale se zbraní povede k sebevraždě. Někdy vtipkuji, že šuplíku mám lahev ginu a nabitý revolver a každé ráno rozmýšlím, co z toho vybrat. Kdyby to byla pravda, je dost možné, že bych za jedné obzvláště temné noci zvolil variantu číslo dvě.

V ČR s životem ročně skončí něco pod 2000 lidí, 80% z nich mužů, i když se ženy pokoušejí o sebezabití několikrát častěji. Je to proto, že muži volí zaručené metody: provaz nebo kulku, které podle statistik mají 60-85% respektive 80-90% terminální účinnost. Ženy se častěji snaží předávkovat léky, což je, jak řekl můj oblíbený doktor, směsně neefektivní metoda.

Pravděpodobnost pokusu o sebevraždu navyšuje klasický koktejl faktorů: Genetické dispozice, deprese, bi-pol, jiné psychologické poruchy, anorexie, drogy, alkohol, gambling, pocit beznaděje, úzkostlivost & osamělost.

Nevím co přesně vedlo k zabití oněch dvou lidí. Jsem si jenom jistý, že kdyby nevlastnili střelnou zbraň, byli by stále naživu, možná nešťastní, ale stále mezi námi. Jestli by pro ně mělo smysl se vláčet mezi živými, je další otázka na kterou neznám odpověď.


+1: Zajímavé je, že sebevražda byla (a například v Indii stále je) považována za trestní čin a pozůstalí můžou čelit hněvu Zákona. Ironií historie je, že pokus o sebevraždu byl v některých zemích brán jako pokus o vraždu a mohl proto být potrestán oběšením. Když to člověk nedokázal sám, stát to za něj dotáhne do konce.

+2: Nikdy jsem si neuvědomil, jak negativní konotace pojem „sebevražda“ vlastně má. Jednak obsahuje kořen „vražda“ a spojení „spáchat sebevraždu“ má stejnou stavbu jako „spáchat zločin.“ To je pravděpodobně spjaté s křesťasnkými kořeny naší země, které sebezabití odsuzují jako urážku boha.

+3: Pro odzbrojení bych byl jedině proto, aby to naštvalo ty hlasité propagátory za práva vlastníků zbraní, kteří každou noc masturbují s nabitou pistolí, protože jinak to už nezvednou.

+4: Začal jsem načrtávat obrysy fantasy povídky, která sdílí svět s Mečem, který ukončí dějiny a shodou náhod se točí kolem cyklu sebevražd. Teď zbývá doufat, že to dotáhnu do konce.

píše k47, ascii@k47.cz