k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Druide!

— k47

Včera jsem šel na koncert. Nebylo to v plánu, byla to jen náhlá nálada. Podíval jsem se, co se kde děje: Krucipusk v Lucerna Music Baru. To by šlo. Proč ne?

Předkapela byla tak neuvěřitelně nudná, že se ani nebudu snažit vzpomínat, jak se jmenovala. Jeli stylem: zahrajeme to samé, třikrát dokola, bez energie, bez dynamiky, jako flatline na kardiogramu umírajícího pacienta. Jen vzpomínky na tu strašlivou průměrnost stačí. Moje morálka padla tak hluboko, že jsem přemýšlel o ústupu.

Pak ale přišli KP a všechno bylo fajn. Začali velice zostra s Druide!, která byla určená, aby otvírala koncerty a nabíjela publikum. Dav byl elektrizován & ve vzduchu téměř okamžitě. Změna oproti první kapele byla pohlazením na duši elektrickou kytarou. V průběhu večera mi ale přišlo, že začali ztrácet intenzitu, se kterou tak silně otevřeli. Tracky mi přišly více – jako to říct? – standardní. KP byli zábavní, člověk necítil bariéru mezi umělcem a publikem, všechno byla jen jedna promíchaná masa.

Bylo zajímavé sledovat publikum. V porovnání s davy, které vídám na post-rock/metalových vystoupeních, byl starší a mnohem méně hip. KP přece jen hrají už 26 let a ten, kdo je jako teenager začal sledovat v té době, je teď už v letech.

Linka postupně začala nenávratně padat a proto jsem se předčasně vytratil, abych stihnul poslední bus. Na cestě ven jsem si všiml cedulky: „Na přání kapely dnes prosím nefotit.“ Takže pozdě. Jen jsem reflexivně vyndal SD kartu z foťáku pro případ kdyby něco a klidil jsem se. Každý zákaz je třeba vnímat spíš jako doporučení.

Nebylo to vůbec zlé i když šlo o krok stranou od toho, co obvykle poslouchám.

+1: Vytahovat z ucha ucpávku, kterou jsem zarazil příliš hluboko je nepříjemně bolestivé. Podtlak nedělá bubínkům příliš dobře. Ucpávky nosím proto, že si nechci zničit sluch, ale při vyndavání jsem na chvíli měl strach, že jsem si s ním něco udělal. Ucpávky by měly ubrat něco kolem 30 dB, což zvuk sníží na ideální hranici, kdy je nahlas, ale ne ohlušující & stále cítím vibrace basů.

+2: Frontman KP vypadá jako hubený bratr britského komika Grega Daviese. Jejich podobnost mě ze začátku trochu zneklidňovala. Skoro jsem čekal, že začne vyprávět vtipy, jak ve Španělsku házel sýrové koule po psovi.

+3: Tohle byl (pokud se nemýlím) teprve 3. koncert vůbec, na kterém jsem slyšel české texty.

píše k47, ascii@k47.cz