k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Čistka

8. 11. 2017 — k47

Většinu dne jsem četl o stalinistických čistkách.

Nebylo to úplně od věci. Letos je to sto let od Říjnové revoluce & do kin se dostává komedie/drama Armanda Iannucciho The Death of Stalin. Chtěl bych ji vidět, ale zatím není nikde torrent a kinům v naší kotlině se úspěšně vyhýbá. Zbývá tedy jenom oprášit & doplnit znalosti o čistkách komunistického režimu, rudém teroru, gulagách, sibiřských exilech, masakrech podle kvót & podobných sovětských kratochvílích.

Zvěrstva čistek jela podle stejné šablony: Vykonstruovaný proces, doznání získaná mučením, mimosoudní rozhodnutí troiky tajné policie, cesta do gulagu nebo deset lety v pracovním táboře bez práva korespondence—což byl eufemismsus pro popravu.

Mnohem vynalézavější byli bolševici během Rudého teroru. Podle wikipedie mezi jejich metody patřilo:

Krutost schvalovaná z nejvyšších míst byla šokující.

Ten den jsem byl tak unavený, že jsem propásnul koncert And So I Watch You From Afar a místo toho jsem ležel v posteli, četl tyhle hrůzy, každou chvíli usínal & zdály se mi sny, o kterých tu nemám odvahu psát.


+1: Armando Iannucci o svém filmu mluvil v RHLSTP podcastu

+2: Jak jsem psal minule, tak se taky stalo: NaNoWriMo nadšení opadlo & od chvíle, co jsem hrdě hlásil, že plním plán 1666 slov denně jsem nenapsal ani řádku. Jednak je mi 24/7 na umření a druhak ten příběh stojí za hovno & nějak to necítím. Rozhodně nejde o román o 50k slovech, ale něco mnohem kratšího.

píše k47, ascii@k47.cz