k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Twitter se zmítá ve smrtelných křečích, exodus na fediverse pokračuje

13. 11. 2022 — k47

Twitter vstoupil do třetího týdne muskovské éry nekompetence a diletantsví takového rozsahu, jehož je vskutku schopný jen nejbohatší člověk na planetě Zemi, který je zároveň obrovský trouba — vyhodil půlku zaměstnanců, přestřelil, chtěl nějaké nalákat zpátky, hlavouni vědomi, že se loď potápí, začali rezignovat en masse, začal výprodej modrých odznáčků do té doby vyhrazených jen pro ověřené persony, odváděl pozornost blábolením o svobodě slova, vyhrožoval inzerentům, kteří, vyplašení chaosem, přestali do sítě pumpovat peníze a mluvil o možné eventualitě bankrotu. Teď už není jisté vůbec nic. Sociální síť, která přežila posledních 16 let, může za další tři týdny přestat existovat. Ságu můžete sledovat třeba tady (nebo tady). Ale pozor, schadenfreude v takhle vysokých dávkách může být smrtelná.

S vidinou bouře na obzoru jsem se přesunul do fediverse/mastodonu. Najdete mě na snadno zapamatovatelné adrese @k47@k47.cz a tohle útočiště vydrží tak dlouho, jak vydržím já, protože běží na mém vlastním serveru.

Katakombami twitteru se od dob, co ho převzal oligarcha/idiot, ozývalo, že začal být znatelně horší. Nevím. Pro mě osobně je twitter web nepoužitelný už mnoho let. Je pomalý, algoritmická tajmlajna je špatný vtip, médium je katastroficky nevhodné pro komunikaci a optimalizace pro engejdžment je ubíjející1 . Proto jsem musel napsat vlastního klienta, který odstranil všechny tyhle nedostatky a umožní mi soc-net molocha používat, jak chci sám: podívat se co je nového, přečíst to a vypadnout.

Teď aby to bylo ideální, musím do hypertweeter klienta přidat podporu pro mastodon API. To ale nebude nijak velký problém. Instance běží na mém serveru & nemusím skákat přes překážky bizarního API twitteru. Po extra registraci telefonního čísla stejně člověku přidělí jen něco jako 100 API volání za hodinu pro všechny uživatele dané aplikace. Víc je jen za $$$. Jestli jsem se s modrým ptákem nechtěl dělit o hotovost, tak teď chci ještě méně. Ale takhle mám dveře experimentování otevřené dokořán.

Fediverse/mastodon používá dva druhy API, jedno pro komunikaci mezi servery a druhé pro komunikaci mezi klientem a serverem. První tvoří základ celého systému. Umožňuje federaci, kdy lidé žijí na různých serverech, ale pořád se spolu můžou bavit. Druhé je volitelné a mnoho lidí s ním nikdy nepřijde do styku. Instalace mastodonu pro lidi na něm registrované nabízí uživatelské rozhraní, které se chová více méně jako twitter. Všechnu funkcionalitu tam má člověk po ruce a nemusí se starat o nic jiného.

Když chce ale použít speciálního klienta, třeba na mobilu nebo pro server, který nemá vlastní webové UI, pod kapotou se bude používat právě druhé zmíněné API. Jím uživatel ovládá svůj účet na domovském serveru.

Já se rozhodl nepoužívat mastodon, ale implementaci třetí strany – GoToSocial. Ta je napsaná v jazyce Go, namísto Ruby v případě mastodou, a z hlediska hardwarových prostředků má mnohem menší apetit. Šlo o zcela nutný krok. Můj server je maličký, disponuje pouze 1 GB RAM, navíc na něm chci provozovat i další věci a tak nemá místa nazbyt. GtS, jak běží teď (@k47@k47.cz a @devblogy@k47.cz), si vystačí se skromnými 70 MB RAM.

Ale i když jde o jiný software než mastodon, dokáže se plně zapojit do fediverse, díky implementaci společných protokolů. A to jak těch pro federaci mezi servery, tak i ten pro klienty. Ve výsledku můžu vzít ±jakýkoli klient pro mastodon a použít ho pro vlastní nasazení. Teď používám konzolový toot (s jednou malou úpravou), protože je 1) roztomilý a 2) nachází se v repozitářích debianu.

Právě toot používám jako vzor, jak implementovat potřebná API, abych mohl podporu řádně implantovat do hypertweeteru. Stačí otevřít zdrojáky a prozkoumávat. Jsou napsané v pythonu, ale i člověk, co s hady nemá žádné zkušenosti, se snadno zorientuje. Bez specializovaných knihoven se dá základní autentizace implementovat v pár tuctech řádků kódu a to je ta nejtěžší část. Zbytek jsou jen GETy nebo POSTy na specifická url.

Takže za mě dobrý. Doufám, že fediverse bude vzkvétat. Není úplně nutné, aby se masově rozšířilo, stačí, když si udrží pozici paralelního světa, plného života a aktivity, kam bude důvod se vracet a když twitter zemře, nikomu tam nebude chybět.


  1. Občas algoritmickou tajmlajnu zkusmo otevřu, abych si ověřil, jestli se náhodou nestala použitelnou, ale vždy rychle následuje alt+f4. Jednou se ji ale přece povedl dobrý skutek, neplánovaně. Znáte to: I hodny, které stojí, ukazují správný čas dvakrát za den. Ukázala člověk X lajknul twůůt Y. X jsem měl ve škatulce 'zastává politicky odporné pozice' a blokoval jsem ho na klientu, ale přesto ho sledoval na webu, protože to vypadá přátelštěji. Twůůt Y, z politické žumpy, algoritmicky vybraný tak, aby vyvolával kontroverzi a rozkol, zabral & X jsem vyhodil ze sledovaných. Díky algoritme v tomhle jednom konkrétním případě, žes zviditelnil ty, ke kterým se ani náhodou nechci hlásit. On byl mírně rozdíl co psal veřejně & s čím, bočními kanály, souhlasil. Protip: Když vám někdo ukáže, co je zač, berte to vážně.

Na druhou stranu panel trendy pro vás nikdy neposkytl žádnou užitečnou hodnotu. Neustále tam vyskakuje něco o kryptoměnách nebo nft, pokaždé tyhle nesmysly označím jako nezajímá mě to, ale twittér ve své nekonečné moudrosti si stále myslí, že o krypto-podvodech a nft musím být za každou cenu informovaný. Nezajímá mě to, ale nejspíš téma generují značný engejdžment & tak je stále nabízí.

píše k47, ascii@k47.cz