k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Widelands

9. 2. 2021 — k47

Když jsem minule naťukl téma free software her, budu pokračovat. V repozitářích debianu se dá najít i něco jiného, než jednoduché hříčky, které zabaví jen na chvíli. Něco jako třeba Widelands

Z obrázků to může vypadat na něco ve stylu Setters 2 a v tomto případě zdání neklame, jde o z 95% věrný klon druhých Settlerů. Až na malé odchylky jde o identickou hru. Dokonce i matoucí mapa, kde spolu jsou protilehlé kraje spojené, zůstala zachována.

Pokud chcete vědět, co to je zač, otevřete sedmnácté číslo Levelu z června 1996, kde je recenze originálních Settlerů. Widelands jsou v podstatě to samé, což není na škodu, protože pokud patříte mezi určité ročníky, taky jste kdysi u Setterů strávili nejeden večer & malé připomenutí starých časů za čtyři až osm hodin hraní v kuse za to stojí.

Pokud nevíte, jde o pomalou strategii, převážně budovatelskou, okrajově válečnickou, kde věci z větší části řídíte nepřímo. Vydáte obecné instrukce a vaši panáčci začnou makat, ze základny vynosí suroviny, nosiči na cestičkách je začnou přenášet, stavitelé vyrazí, začnou stavět, když něco chybí, manufaktury preferují danou surovinu, když je něčeho moc, přeskočí ji. Je to docela fajn, nepříliš dramatické, pohodička.

A navíc v nejbližších měsících vyjde verze 1.0. Finále po 19 letech vývoje.


Ještě malá poznámka. Moc se mi nelíbí grafika, připadá mi jakoby rozmlžená, nemá v sobě delikátní křupavost pixel-artu. Naštěstí Widelands jsou free software a proto se to dá snadno napravit trochou magie v BASHi.

cp -r /usr/share/games/widelands/data/tribes/buildings widelands
for i in `tree -if | grep png | grep -v _pc.png` ; do convert $i -sharpen 0.3 tmp.png ; mv tmp.png $i; done
sudo mount --bind buildings /usr/share/games/widelands/data/tribes/buildings

Protože je všechna grafika uložena v png souborech, stačí si je zkopírovat mimo, trochu doostřit, mountem přeplácnout složku s původní grafikou za tu s vylepšenou a všechno vypadá lépe. Budovy ve screenshotech nahoře jsou po tomhle zákroku, pole a stromy jsou bez něj a vypadají poněkud rozmlženě.

píše k47, ascii@k47.cz