k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Steam musí zemřít

— k47

I přesto, že tu opakovaně přiznávám loajalitu myšlence free softwaru, donedávna jsem používal dvě uzavřené aplikace. Steam a Binding of Isaac. Donedávna, ale už nikoli.

Situace je taková, že když člověk chce hrát vpodstatě jakoukoli počítačovou hru, musí mít Steam. Dítko Gabe Newella dosáhlo de facto monopolního postavení a paralelní cesty mimo chapadla steamu jsou vzácné. Když nebylo zbytí, používal jsem steam, existuje verze pro linux & stejně tak celá řada her má své porty pro tučňáka. To mi bylo jedno, protože jsem tam hrál jednu jedinou hru, už zmíněný Binding of Isaac. Každý den jednu hru krát dvacet až čtyřicet minut krát pět let, šlo o nejlépe utracených pár euro vůbec.

Nedávno vyšlo DLC pro starého dobrého Isaaca a s vidinou neuvěřitelného množství nového obsahu, grafiky, předmětů, úrovní, charakterů, nepřátel a herních mechanik, které by staré hře vdechly nový život, jsem ho za tři kila koupil. Na steamu, pochopitelně.

Jediný problém byl v tom, že tohle DLC nemá nativní verzi pro linux. Vývojáři se z důvodů známých jen jim rozhodli na dítko Linuse Torvadse, které v těchto dnech oslavuje třicáté narozeniny, zanevřít. Ale v tom není žádný problém, na Steamu můžu do nějaké lhůty zakoupené produkty vrátit a pak je tu samozřejmě Wine. To implementuje windowsowské API na systémech, které nemají s microsoftem nic společného, a s jeho pomocí můžu Isaaca rozchodit. Nebo přes Proton, což je verze Wine přímo implantovaná do steamu. Stačí hru smazat, nastavit aby startovala s Protonem, pak se stáhne windows verze a jede to.

Krása. Takhle jsem hodinu nebo dvě strávil s novým DLC. Zároveň to byla poslední hodina, kdy jsem měl steam.

Problém je v tom, že jsem neměl nainstalovaný Steam per se. Původně, v dřevních dobách jsem stáhnul .deb balíček, ten nainstaloval, ale od té doby jsem v průběhu nějakého úklidu z důvodu úspory místa balíček se steamem smazal. Isaaca jsem pak spouštěl přímo z bash skriptu ve složce s instalací. Ten nejdřív nějak spustil steam z binárky, která kdesi přežívala, a pak i hru. Divné uspořádání, pravda, ale fungovalo a dobře plnilo svůj účel – spustit jedninou aplikaci, kterou používám. Komplikace byla v tom, že potom, co jsem smazal linuxovou verzi Isaaca a nainstaloval tu windowsovskou, startovací skript zmizel.

Najednou nemám jak spustit steam a z něj spustit windowsovského Isaaca, protože nemám linuxovou instalaci Isaaca, kterou musím nainstalovat ze steamu, který nemůžu spustit, protože… Hmm. No a tak jsem přestal používat steam, vše s ním spojené a zredukoval počet počet uzavřených aplikací o dvě.

Není to žádná velká ztráta, rozhodně ne teď, když vyšel free software klon HOMAM3 VCMI s dobou AIbitvy fantastických armád jsou konečně zábavné a napínavé, a jednu vysoce návykovou drogou jsem nahradil jinou.


+1: Do VCMI doporučuju nainstalovat Boost Core mod tady na seznamu. Mimo jiné balancuje skilly hrdinů, z nichž některé bývaly jen okrajově užitečné. Teď každý z nich má svou váhu a žádný není zbytečný.

píše k47, ascii@k47.cz