k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

qonk

— k47

Pár nocí zpátky mě napadlo, co za free software hry se dá najít v repozitářích debianu. V synaptic má kategorii hry a zábava. Nikdy dřív nepřitáhla mojí pozornost, tak aspoň teď jsem ji rozkliknul & rozhlédl se kolem. Dá se tam najít spousta SHMUPů (titanion, gunroar, wordwarvi) a puzzle her, všechny jsou celkem jednoduché, mnoho dekádu od poslední aktualizace, přesto některé z nich velice návykové, aspoň na 15 minut, což je přesně ten rozsah, který jsem chtěl. Něco rychlého, co nezabije celý večer, a ráno, a víkend, jako tamta hra.

Také jsem tam objevil prastarou vzpomínku. Logickou hru Pushover jsem kdysi dávno hrál ██████████████████████████████, nebo možná se jen díval, protože jsem byl příliš malý. Těžko říct, detaily si nepamatuju, ale v mozku mi zůstala vyrytá prastará vzpomínka mravence, který staví kostky domina tak, aby nakonec všechny spadly. A teď je to free software a pro připomenutí nejsou potřeba proustovské madlenky, stačí sudo apt install pushover.

Jedna z her, která mě zabavila byl qonk – jednoduchá rychlo-strategie-vesmírná-bitva jen se symbolickou grafikou nebo něco na ten způsob. Prosté, ale chová se to jako hra. Z důvodů, které mi teď nejsou do hlavy, mě ta jednoduchá mechanika nadchla tolik, že jsem napsal vlastní klon ve scale (podobně jako tu zombie hru). Pro nedostatek fantazie jsem výsledek pokřtil jako qonk++. Stáhnout se dá z deadbeefu jako zdroják nebo tlustý jar soubor se scala knihovnou.

(Vaše planety jsou bílé s černým puntíkem, neutrální jsou šedé, nepřátelé barevní, a vybere všechny vaše planety, kliknutím pošlete lodě na cizí planetu, pravým myšítkem je může poslat i na jinou vaši planetu v očekávání útoku. Mezerník zapauzuje hru, r restartuje mapu.)

V průběhu programování mi došlo, že na tu velice prostou real-time kostru by se daly celkem snadno nabalit pravidla komplikovanější strategie, kde není třeba jen rychlý postřeh a blesková expanze, ale i uvažování a plánování. Takže možná v budoucnu, pokud bude nálada, bude aktualizace.

píše k47, ascii@k47.cz