k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Mrtvý pixel

10. 4. 2021 — k47

Co může být horšího než mrtvý pixel na monitoru? Zlomená noha, smrt blízkého, celosvětová pandemie. Ok, špatný začátek. Tak znova. Vadný pixel je jedna z těch věcí, které jsou i přes svou trivialitu překvapivě otravné. Pořád tam je, čeká na vás a i když si to neuvědomujete, váš mozek o něm ví.

Namířil jsem na něj marko objektiv, abych zjistil jak vypadá zblízka. Proč ne, žejo. LCD displeje mají tu vlastnost, že se dá ostřit do určité hloubky. Z určité vzdálenosti je patrná textura matného povrchu displeje, po posunu o pár desetin milimetru vyskočí detaily jednotlivých RGB světýlek a po dalším popostrčení o další zlomek milimetru se objeví tajemství.

Podle proporcí to skoro vypadá jako nějaký mikro-brouček. Na délku 0.4 mm, na šířku 0.13 mm, po stranách něco, co by mohly být nohy.

Velikost se zjistí snadno, když je referenční matice součástí finální kompozice, naproti tomu zaostřit představuje problém. Široký 16 mm objektiv takhle blízko nezaostřuje na rovinu, ale vypouklý povrch a přední sklo se prakticky dotýká povrchu displeje.

Možná nakonec nejde o závadu monitoru, jen jakýsi organismus se vklínil mezi vrstvu LCD blikátek a podsvícení za ní, tam se rozhodl zemřít, jeho tělo blokuje podsvícení a to vypadá jako mrtvý pixel.

píše k47, ascii@k47.cz