k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Mitochondrie

— k47

Dnes něco pro lidi a transfoby, kteří trvají na tom, že existují jen dvě pohlaví a příroda je striktně binární přesně podle pravítka.

Mitochondrie. Všichni je máme, všichni je milujeme. Když říkám všichni, myslím eukaryotní organismy; včely, houby, Linus Torvalds, všichni. Tyhle buněčné motory nesou vlastní fragment DNA a dědí se výhradně po matce. Spermie jako správná buňka eukaryotního organismu je nese také, ale jsou soustředěny v její zadní části, která se do vajíčka nedostane. Otec tudíž předá jen svůj balíček buněčné DNA, mitochondriální zůstane po matce. To umožňuje extrapolovat lidské rodové linie do temné prehistorie s tím, že někde daleko v mlhách času musí existovat mitochondriální Eva do které se sbíhají všechny naše rodokmeny.

Všechno tohle vypadá krásně až na to, že to není pravda. Rozhodně nejde o úplný popis reality. Velice zřídka dochází k přenosu mitochondriální DNA z otce na potomky.

Tady se dostáváme k tomu, co mě naprosto fascinuje. Život není binární a příroda pasivně dělá všechno, jen když to funguje. Pokud jsem to dobře pochopil, u některých lidí, pouhé hrstky, byly nalezeny otcovské mitochondrie v části těla nebo v určitém typu tkání, ve zbytku těla měly ty od matky. Při oplodnění se otcovy mitochondrie dostaly do určité části buňky a odtud jen do jedné půlky při dělení a pak při další diferenciaci jen do určitých tkání. Ve spermii se nachází asi 100 mitochondrií, ve vajíčku 100000, takže „kontaminace“ nemůže být velká. Doslova náhodná pozice chuchvalců molekul v buňce ovlivní celého budoucího člověka nepředvídatelným způsobem. Je to jako velký třesk – maličké fluktuace v prvotní mikroskopické fázi se roztáhnou do makroskopického měřítka. Výsledkem je jedinec, který neodpovídá poučkám o tom, jak se příroda chovat, které jsme se učili ve škole, přesto je to člověk, jako já nebo vy.

Příroda je ultimátní utilitarianistka. Co funguje, zůstane. Nezabývá se etikou, nemá morálku, neplní plán, nepodléhá ideologii, nesnaží se o dokonalost, o přesné oddělení kategorií, jen plyne a my jsme výsledkem hodu jejích kosmických kostek.

píše k47, ascii@k47.cz