k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Magie

— k47

Před pár dny se mi prohnala hlavou tahle teze: Kdyby magie existovala ve skutečném světě, byla by používána ke všedním, obyčejným & nudným účelům. Její aplikace v boji & dobrodružství by představovalo jen zcela marginální marginálium.

Tady musím říct, že fantasy žánru se aktivně vyhýbám, tak nevím, co letí & jak se k tomu kdo postavil. Nepochybuji, že celá plejáda autorů prozkoumala téma věrohodného použití nadpřirozených schopností v uvěřitelném světě z všech představitelných úhlů. Ale jak říkám: fantasy nečtu & tak mi nezbývá než divoce spekulovat.

Když bych vzal typický fantastický pozdní středověk, lidé by v něm magické síly využívali hlavně pro zábavu a práci. Mág by nevytvářel ohnivé koule, aby jimi zavraždil jiného člověka, ale aby dosáhl dostatečně vysoké teploty v peci pro tavení železa nebo něco na ten způsob. Použití v boji by bylo druhořadé. Dovedu si představit, že by nadpřirozeno hrálo mnohem větší roli ve výrobě a obchodu – pracovat rychleji, lépe, snést velkou námahu, nepříznivé podmínky a tak podobně.

Žádné záhady nadpřirozena, žádný velký nepřítel, realita zcela bez vzrušujících implikací. Magie by představovala jen další schopnost, která najde uplatnění v každodenním životě a/nebo v industriálních procesech. Cynik by si jistě dovedl představit nadpřirozeno rozdrcené podrážkou kapitalismu nebo něco na ten způsob.

A pak je tu univerzální pravidlo číslo jedna: Když něco může být použité v sexuálním kontextu, bude to tak použité. Nadpřirozené schopnosti nevyjímaje.

Má se to jako s internetem. Ranní proroci snili o kyberprostoru jako něčem speciálním, něčem vzrušujícím, co bude využito jen k velice důležitým činnostem. Namísto toho máme internet, který je fádní a mondénní. Gibson si nedokázal představit, že infrastrukturu sítí a serverů, která obepíná celou plentu a jde o zásadní technické dílo, někdo použije k tomu, aby se celý večer díval na fotky Maurice Tilleta, muže s akromegalií. Když je něco úspěšné, stane se to fádním.

Takže, kdo píše o světech, kde magie slouží jako fádní nástroj pro práci a slasti? Tipy na knihy můžete dávat do komentářů, abych měl co nečíst.


+1: Mapa literatury

píše k47, ascii@k47.cz