k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Představivost

16. 4. 2021 — k47

Není nic horšího, než neschopnost si byť jen představit lepší budoucnost, nezbytnou prerekvizita pro její realizaci. Je snadné se nechat oslepit a technologickém pozlátkem a nevidět dál, než za reklamu a PR spin silicon valley.

Labour zavírá oči nad dolní půkou společnosti, opouští svou tradiční politiku a doufá, že gig economy všechno nějak spraví namísto formulace plánu a vize. Něco na ten způsob.

A pak je tu samozřejmě Musk & jeho přikyvovači. Kdysi jsem si uložil jeden tweet, který představivost a erozi její schopnosti krásně demonstruje.

This tweet is such a great example of how companies like Tesla actively shape and limit our ability to imagine the future. Instead of extensive high speed rail networks and walkable cities, this twitter user is imagining a future where we must decide between two stupid trucks.

Musk je destruktivní vizionář non plus ultra ve smyslu, že ničí schopnost vidět alternativy. Je jich tak mnohem víc, než každý si koupí elektro-auto od morálně zkrachovalého miliardáře: veřejné doprava, města ve kterých se dá chodit, cyklistická infrastruktura. On prodává vertikálně integrovanou vizi, lákavou svým hi-tech pozlátkem. Šílenství kolem tunelů do ní zapadá perfektně. Představa, že všichni jezdí jeho elektro-auty je nereálná. Pro všechna ta vozidla by jednoduše nebylo místo. Proto musí fantazírovat o hloubení gigantického množství tunelů, které zemi pod velkými městy provrtají jako chodby betonového mraveniště.1 Ale nic z toho není nutné, když uděláme krok zpět a začneme přemýšlet, co by mohlo být a co skutečně chceme. Má to v sobě Illichovskou eskalaci – řešit problémy s X hlubším zakopáním do pozice X, které dále vylučuje možnost alternativy. Vysokokapacitní přeprava je efektivní, ale o té neuslyšíte, tu on neprodává. Stejně tak kádr technologických vizionářů neprodává kolektivní alternativy, veřejnou infrastrukturu nebo možnost lidí, aby se organizovali a rozhodovali sami, demokraticky, lokálně, decentralizovaně, mimo trh.

Musk je nepřítel odborů – možnosti dělníků se organizovat a vyjednávat jako blok, namísto atomizovaných jedinců, jež nemají v porovnání s mnohamiliardovým byznysem žádné páky – tohle vyrovnání sil nemá rád, protože jedině on ví, co je nejlepší pro nemyté peony. Představy ostatních, raději ne.

Sám o sobě říká „jsem socialista, ale …“ a to perfektně ilustruje nedemokratickou povahu vizionářů, filantropů a dalších samozvaných spasitelů. Je pro tohle všechno, ale jak se prostředky použijí, bude rozhodovat on, ne sami lidé, kterých by se to týklo. Chci všem pomoct, ale já sedím na banku a tak rozhoduju, co všichni potřebují. Ve finále dojde k naplnění vize miliardáře a nikoli uspokojení potřeb a představ společnosti, konkrétních lidí, jak má vypadat živá a zdravá pospolitost.

Stejné je to s Gatesovou filantropií – budu podporovat tyhle charity, ať se vám to líbí nebo ne, když to má negativní materiální dopady), já jsem velký dobrodinec, nezapomeňte poděkovat. Miliardáři vždy zachraňují svět způsobem, který je profitabilní pro ně.

Ale ještě k Muskovi: navzdory populárnímu názoru nebyl prvním, kdo se zamyslel nad implikacemi AI. Pontifikoval (v duchu Yudkowskyho racionalistů) o existenciální hrozbě, kterou představuje umělá inteligence jako agent, jehož nemůžeme kontrolovat. Ale nepamatuju se ale na výstražná slova o riziku AI, která dělá přesně to, pro co byla stvořena – 100% automatizace práce a vznik úzké třídy vlastníků strojů, oddělených od zbytku společnosti, která nevlastní nic a jejich práce kvůli automatizaci nemá žádnou cenu. Nepovídal, jako miliardář, že AI pod kapitalismem je tikající časová bomba, kterou je potřeba jednou pro vždy zničit. Jedno zničit, jedno využít. Primární riziko není ztráta práce jako takové, ale prostý fakt, i když bude dostatek pro každého, hojnost nebude sdílená a lidé přesto budou trpět.

Steven Hawking říkal:

Everyone can enjoy a life of luxurious leisure if the machine-produced wealth is shared, or most people can end up miserably poor if the machine-owners successfully lobby against wealth redistribution. So far, the trend seems to be toward the second option, with technology driving ever-increasing inequality.

Pochopitelně, on je miliardář, který ze současného systému profituje a v plně automatizovaném světě bude vlastníkem strojů, to pro něj nepředstavuje hrozbu, on bude stát na vrcholu hromady a v jeho zájmu je, aby tenhle aspekt vypadl z naší kolektivní představivosti.

Nikdy by neměl. Lepší svět je vždy možný.


  1. Beton je velice náročný na skleníkové plyny. To zřejmě ale nehraje velkou roli, když Musk utratil 1.5 G$ za ekvivalent hořících pneumatik a bitcoinem se dá platit za nominálně ekologická eletro-auta, což neguje jejich benefit. Tomu nevěnujte pozornost, směřujte ji jen k oznámení, že nabídl 100 M$ jako cenu do soutěže o vývoj carbon capture. Destruktivní vizionářství je snazší, když za ním stojí ohromné množství €€€.
píše k47, ascii@k47.cz