k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

giga-světlo

— k47

Nesmíme zapomínat na život u odpadní výpusti technologické civilizace. Trochu to tu smrdí, ale ty zázraky, co člověk najde!

Ok, asi takhle: ležel mi tu vyhořelý zdroj notebooku, univerzální model s volitelným napětím a vyměnitelnými konektory. Jestliže máš laptop, tahle věc ho umí napájet. Technicky vzato stále funguje, jen kabel začal jiskřit a kouřit, což se stalo zdrojem mírného zděšení a vedlo k eliminaci tohoto konkrétního kusu z cirkulace. Drát je nějaký speciální vzorek a nejde nahradit, tedy aspoň není k nalezení v katalogu nejlepšího/nejhoršího obchodu s diodami, dráty a displeji. Kromě téhle maličkosti vypadá celkem OK. Sám dráty ale nemůžu jednoduše spájet a používat ad infinitum, jako by se nic nedělo, natolik si nevěřím, že něco nepodělám. Pokud to může vést k riziku požáru, dávám ruce pryč.

Na druhou stranu příležitostné použití, kdy se po akci odpojí ze zásuvky, by se dalo snést. Teď k čemu využít zdroj, který dává 15 – 21 V a max 65 wattů? Hádáte správně: na další vylepšení střeleného makro světla.

Už dřív jsem udělal světýlko, které se dá nasadit na konec objektivu. Nosnou konstrukci tvoří malý počítačový větrák s podobným průměrem jako tubus objektivu, vylámal jsem všechno uvnitř kruhu, s trochou vycpávky se dá nasadit na objektiv a drží, ne perfektně, ale dostatečně. Na druhé straně, na kovové platformě, pak leží tři soustředné kruhy LEDek. Jednoduché. Triviální. Primitivní. Celé to běželo na giga-blok AA baterií, z nějakého důvodu jsem ale 'battery pack' ztratil & bez něj to není žádná sranda.

Tak vypadal minulý stav. Teď jsem ze starého routeru vyříznul konektor (nezapomínejte, koupu se u odpadní výpusti, kde se technologický šrot a vraky hromadí bez konce), horkým lepidlem ho připevnil na světlo, propojil dráty, svítí to. Výsledky jsou docela ok. Takhle vypadá zelený brouk z minula. Předtím jsem na něj svítil dvěma blesky, teď novým světlem, kde kde se diody obtáčejí kolem osy objektivu. Má to ten specifický vzhled, kdy nic nevrhá stíny.

Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata)
Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata)
Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata)
Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata)

Pro podobné účely se dá použít libovolný zdroj, který dokáže podat dostatečné napětí a proud, ale co jsem zkoušel, typické 12V nabíječky malých zařízení blikají. To mi dává smysl, jejich účel není produkovat krásně vyhlazený signál, ale efektivně transportovat jouly ze zásuvky do akumulátoru a být přitom co nejlevnější.

Takže tak, napsal jsem příliš mnoho slov o něčem, co je jednak celkem triviální & druhak to bude mít jen velice malý užitek mimo maličkou fazetu jedné mojí záliby.

píše k47, ascii@k47.cz