k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Vše, co uděláte, bude zneužito proti vám

— k47

Odmítám se podílet na jakémkoli „open source“, který není licencován pod copyleftem. Důvod pro to je jednoduchý: Vždy se najde někdo, kdo použije výsledek vaší práce v duchu, který jde zcela proti vašim morálním zásadám. Nemůžu dobrovolně napomáhat takovým situacím. Představte si, že věnujete krev, pot a slzy něčemu pod permisivní licencí v duchu BSD nebo MIT a pak produkty této práce slízne jeden z trojice cloud providerů nebo parazit ze silicon valley stále sjetý na VC dolarech, uzavře to, vystaví jako vlastní as-a-service produkt nebo využije jako cihlu vlastního autokratického impéria. To nemůžu mít na svědomí.

Pamatuji si ten okamžik, kdy jsem seděl v Cele a pomalu se mě zmocňoval pocit zrady, každou buňku v těle zachvacoval pocit, že ať udělám cokoli, vždy to bude zneužito proti mým zásadám.

MPL nebo GPL není řešení, ale jde o nezbytné minimum. Vývojáři, kteří si stěžují na korporátní uchvácení své práce entitami, jež nic nevrací zpátky do commons, nezacházejí dost daleko. GPL představuje absolutní minimum, které garantuje aspoň tohle, ale není ani zdaleka dostatečné. Jde o první krok na cestě, která stále není vytyčená a zmapovaná, protože naši kolektivní imaginaci si usurpovala extraktivní „open source“ doktrína. V terénu začínají probíhat diskuze o dalším kroku, kam & jak přesunout zákopy. Nikdo zatím nemá uspokojivé odpovědi, ale lidé se pomalu vyvlékají z dogmatické oprátky „FOSS“ a to je jednoznačně dobře. Přestávají uvažovat, že „open source“ je nezpochybnitelná konstanta (a pak jen řeší následky), ale obrací úvahy naruby a ty začínají vizualizací světa, který chtějí svou prací podporovat a teprve potom jaká z toho plyne licence.

Tak vypadá progres – zbavit se ideologie, začít s filosofií.

Ok, tohle všechno je pěkné, ale zatím jsem se nedostal k impulzu, který mě přiměl sepsat těchto pár odstavců – byla to jiná aktivita, která bude zneužita stylem, který se nám příčí. Ve zprávách se objevily zmínky o společnosti Clearview, jež dokáže identifikovat miliardy jedinců z fotek a videí seškrábaných z facebooku, soc-netů, online videí a webů (podobnost s autoritářskou Čínou je čistě náhodná, pochopitelně). Všechna vaše online aktivita byla použita proti vám, všechny fotky, které jste zveřejnili online, možná pod nátlakem nových společenských norem, možná z marnivosti, budou použity proti vám, proti vašemu soukromí, proti vaší autonomii, jako signál pro všeobjímající sledovací aparát, který sociopatičtí VC vesele financují (není překvapení, že do Clearview investoval non plus ultra kolaborant Peter Thiel).

Tohle může být hlavní kámen úrazu sociálního decentralizovaného webu, který teď zažívá malou renesanci. Jejich zaměření na otevřenost, kdy své snahy modelují primárně kolem zlatého věku blogů přelomu milénia (kdy skutečně nikdo na internetu nevěděl, že jste pes), nemusí pasovat do doby o dvě dekády později, kdy sillicon valley plundruje soukromé životy ve snaze z nich extrahovat pár centů. Možná by bylo plodnější směřovat své úsilí na nový web, kde nic není veřejné a lidé se spolu baví přímo bez zprostředkování třetích stran, kde neexistují žádné blogy a žádné timeline, protože nikdo nechtěl hlásat své názory celému světu, dokud k tomu nebyl donucen změnou očekávání a požadavků na občana internetu.

Každé slovo, které zveřejníte na interntu bude eventuálně zneužito způsobem, se kterým fundamentálně nesouhlasíte. Vždy se najde nějaký krysí podnikatel ze silicon valley, který z každého bajtu prodá aspoň jeden bit.

píše k47, ascii@k47.cz