k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Zásoby máme, rabovat nemusíme

28. 2. 2020 — k47

Tak prej nám vykoupili všechny supermarkety. Nezbyl v nich jediný drobeček. Všechno pryč. Stačilo jen, aby za hranicemi někdo zakašlal, média 90% programu věnovala koronaviru a všichni se pomátli. Na vlastní oči jsem to neviděl. Poslední dobou se z 90% živím chlebem + srirachou & zásobu toho mám kousek od Cely. Proto mi nejde do hlavy, proč přesně dochází k panickému nakupování. To si všichni myslí, že nebude co jíst? Jako že všechny zásoby najednou zmizí? Úplně všechny?

Za prvé: Lidé se bojí, že nebude jídlo, tak vezmou obchody útokem, vykoupí všechno jídlo a vytvoří problém, kterého se báli.

Za druhé: Podle odhadů dojde ke zdvojení počtu nakažených COVIDem každých 7 dnů. Pokud tedy v Republice dnes běhá 10 případů, o kterých nevíme, za měsíc jich může být 160, za dva měsíce 2500. Máme tolik času než začne přihořívat, tolik času panikařit a snažit se nakoupit tunu mouky a vlastní pec.

Za třetí: Třetina jídla přijde na zmar & skončí na kompostu a/nebo skládce. Kdybychom jen takříkajíc dojídali, můžeme oželet třetinu potravin a stejně budeme pořád stejně tlustí.

Za čtvrté, a tohle je důležité: Zásoby už jako národ máme. Nosíme si je kolem pasu.

Podle statistiků z ČSÚ má průměrný Čech body mass index (BMI) 25.2, to je zlomek nad hranicí normální zdravé váhy, která končí na BMI 25. Od BMI 30 panuje obezita a v těchto statistických oblastech se vlní faldy skoro pětiny Čechů. Jde ale o průměr a spadají do něj jak lidé na druhé straně normální váhy s BMI 18.5, tak i cvaldové s pivními pupky (jako váš drahý vypravěč).

Tohle stačí, abychom začali kouzlit se špatnou statistikou. Sedněte se kolem ohně, podejte mi kalkulačku, budu vám vyprávět…

Průměrný muž měří řekněme 180 cm (ať se nám to lépe počítá) a průměrná žena 170. Když známe BMI, můžeme odvodit kolik váží. Muž 81.6 kilo a žena 72.8 kg. Kdyby průměrný muž a průměrná žena měli BMI 18.5, vážili by 60 kg a 53.5 kg, respektive. Když přivřeme obě oči, můžeme říct, že náš průměrný Čech může shodit 21.6 kilo a průměrná Češka 19.3 kila, aniž by spadli do kategorie podváhy. Můžeme tedy s drzostí vlastní jen diletantům tvrdit, že tolik si nesou sádla v zásobě.

Ok. Kilo tuku obsahuje ±8800 velkých kalorií. Tuková tkáň ale není 100% tuku. Když budeme brát nízká čísla 72%, vyjde, že kilo špeků uskladňuje asi 6336 kalorií.

Teď už jen stačí znát průměrný věk průměrného Čecha – 42 let – abychom mohli odhadnout bazální metabolický výdej, tedy kolik kalorií tělo spotřebuje v klidu. Vychází to: muž 1736.0 kcal/den, žena 1507.5 kcal/den.

Máme všechno, abychom mohli vynést rozsudek: Průměrný český muž si kolem pasu nosí palivo na 79 dnů a průměrná česká žena na 81 dnů. Karantény se bát nemusíme, připravovali jsme se na ní odjakživa.

Vím, jde o hodně pochybné výpočty, ale jednoho si můžeme být jistí: Nám jako národu týden bez zásobování nemůže uškodit.

píše k47, ascii@k47.cz