k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Žárovky zhasly

15. 12. 2020 — k47

Tuhle větu by před lety čekal jen málokdo: google má výpadek a proto lidem nefungují žárovky. Důležité je slovíčko „a proto“ signalizující kauzalitu.

Ok, asi takhle: Náš oblíbený internetový hegemon má nějaký technický mega-problém, nejde mu spousta služeb, mail, dokumenty, disk a asi milion dalších cloudových věcí a rádius exploze se dotknul všeho, co je napojené na jejich chobotnici, včetně některých výsep internetu věcí. Na soc-netech se objevují lekce pobavené a o něco víc znepokojené zkazky lidí zasažené pohromou, kteří si uvědomili rozsah své závislosti na jedné nadnárodní korporaci. Nemůžou zapnout světla, protože mají „chytré“ žárovky napojené na takové ty chytré reproduktory/osobního asistenta/sledovací zařízení a když je google sestřelený, nic z toho jim nefunguje. A tak ve svých „chytrých“ domovech sedí ve tmě a přemítají, jestli se vydali na správnou cestu.

Nikdy jsem nepochopil lákadlo trivialit jako jsou žárovky ovládané přes aplikaci nebo telefon. Domy jsou zadrátované tak, že vypínač je vždy jen pár kroků daleko. Kvůli tomuhle miniaturnímu zlomku pohodlí do cesty zařízení, které funguje na primitivním principu – stačí spojit dva dráty a svítí to – vrazí závislost na internetu a externích službách.

Hlava mi nebere co je tak strašně cool na tom, když někdo sníží odolnost systému patřící mezi nezbytnosti nelokální závislostí. Na zkazkách o apokalypse mě mrazí hlavně tohle: světla mají lidé doma, elektřinu mají doma, sít mají doma, ovládací zařízení mají doma, to sedí na místní síti, tak proč to nefunguje, když se rozbije něco venku? Chapadlo internetové mega-korporace sahá až do žárovky, vzdálenost mezi googlem a subjektem není příliš velká, moc prostoru pro autonomii a život bez vměšování nezbývá.

Uspořádání by bylo jakž-takž přijatelné, kdyby se ovládací softwarový/hardwarový aparát nacházel doma, zcela pod kontrolou jeho uživatele, bez externích závislostí, bez nutnosti třetí strany, která neustále naslouchá. Však víte: Free software a tak podobně.

Stav věcí vystihuje tenhle tweet, který se při podobných příležitostech vždy vynoří:

Tech enthusiasts: My entire house is smart.

Tech workers: The only piece of technology in my house is a printer and I keep a gun next to it so I can shoot it if it makes a noise I don't recognize.


+1: Neověřená nesouvisející teze: Platformy a jejich algoritmické doporučování jako primární mechanismus objevování zničily přirozené šíření povědomí o kulturních objektech mezi lidmi.

píše k47, ascii@k47.cz