k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

youtube-dl

— k47

Tak prý youtube-dl dostal DMCA or RIAA a zdrojáky se všemi svými forky byly promptně vyhlazeny z githubu. Jakmile repozitář padl, zafungoval Streisand efekt a okamžitě povstalo tisíc zrcadel. A yt-dl si zaslouží každé z nich. Jde o perfektně jednoduchý a užitečný nástroj, který v duchu Unixu dělá jednu věc a dějí ji dobře: umí stahovat videa a mp3ky ze všech myslitelných serverů. Pro mě je to ale mnohem víc, spolu s vlc představuje jediný způsob, jak sleduju videa z youtube. Když o tom tak přemýšlím, nemůžu si vzpomenout, kdy jsem naposledy viděl něco přímo na jejich webu. Musí to být už pár let. Ale na tom teď nezáleží.

Hlavním benefit je v tom, že nejsem neustále v obležení algoritmického ponoukání dívat se dál, dívat se na další a další klipy, nemusím vzdorovat manipulaci, která člověku tlačí virální sračky a nutí ho trávit čas jinak, než on sám chce. Však víte: Chci se podívat na tohle jedno video a nic víc – yt ale nebyl navržen pro tento účel, jeho smysl je maximalizovat engejdžment a návykovost. Zůstaň a dívej se na reklamy. Jeden ze způsobů jak nehrát tuhle hru, nabízí právě youtube-dl.

Bonusem pak je offline sledování. Pár videí se mi nahromadí na disku a dívám se na ně, jak se zrovna hodí, pochoduju podle vlastního rytmu, ne podle urgentního naléhání bahavioristů jedné z největší korporace na světě.

(Mimochodem: RSS napojené na youtube-dl je spolehlivější forma odběrů než to, co dostane normálně. Není třeba don't forget to ring the bell jako banda šimpanzů.)

Podobné důvody vedly ke vzniku hypertweeteru. To co soc-net dělal, bylo strašlivě otravné, manipulativní a očividně ne v mém zájmu. Proto jsem napsal něco, co mi umožní si přečíst nové zprávy a co nejrychleji vypadnout. Od prvního dne nečtu soc-net jinak než přes spartánské rozhraní hypertweeteru.

Ve finále se nic nestane, yt-dl se přesune jinam a nástroj, který poskytuje malou oázu klidu ve fundamentálně nepřátelské síti, nám ji bude poskytovat i nadále.


+1: Don't Contribute Anything Relevant in Web Forums Like Reddit

píše k47, ascii@k47.cz