k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

youtube raději ne

— k47

Nejlepší způsob, jak používat youtube, je nepoužívat youtube. To nutně neznamená nedívat se na tamní videa, jen se vyhýbat uživatelskému rozhraní webu a aplikace. Ty jsou navrženy a uzpůsobeny jedinému cíli — maximalizaci „engejdžmentu“ — a to nutně nemusí být v souladu s tím, jak chcete trávit svůj čas. Boční panel a rozcestník na konci videa jsou precizně algoritmicky vyladěné, aby nalákaly diváka, aby pokračoval, aby marnil čas a v průběhu toho aby kliknul. Ne na videa, ty jsou podružná, ale na reklamy. Soc-nety, do nichž youtube patří, představují precizně navržené pasti na lidskou pozornost, návykové stroje, pro než jsme my a náš omezený biologický čas surovým materiálem, a non plus ultra algoritmické manipulátory o kterých by Howard The Mad Prophet of the Airwaves Beal jistě utrousil pár rozrušených proroctví.

To se ale opakuju. Zaznělo to tu už mnohokrátnázor jsem od té doby nezměnil. Jestli něco, jsem radikálnější každou minutou.

Před nějakou dobou jsem začal požívat BASH skript, který z RSS (youtube ho stále má, i když ho tají) vytáhne posledních X videí.

rss='https://www.youtube.com/feeds/videos.xml?channel_id=UCAL3JXZSzSm8AlZyD3nQdBA'
curl -s $rss | xpath -q -e '//entry' -e 'concat(./link/@href," ",//author/name,": ",substring(./published,1,10)," ",./title)' 2>&1 | sed -e 's/Not a nodeset: //'

Hodí se to v případech, kdy nechci, aby frekvenci notifikací diktovala RSS čtečka, ale vlastní zájem se na něco podívat & spálit večer terminální neaktivitou. Ale ani pak, když mám odkazy na videomateriál, nejdu na web největšího video serveru na planetě, ale sleduju to přes vlc nebo na později stáhnu přes youtube-dl. Pravda, má to v sobě tu kouzelnou krkolomnost s jakou Stallman čte internet, přesto procedura nese své ovoce.

Jde o jednu z těch změn, jejichž efekt si uvědomíte se zpozděním. Najednou vám dojde, že něco zmizelo a váš život, duševní pohoda a spokojenost se zlepšila a vůbec vám to něco nechybí. Už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy strávil hodinu pasivním proklikávám videí na trajektorii k anusu internetu. Existence je vždy příjemnější, když vám mozkový kmen neobléhají nejlepší nejschopnější lidé ze silicon valley, kteří se sami obelhali představou, že přinutit lidi klikat na reklamy a učinit akcionáře ještě bohatší představuje pozitivní změnu společnosti a dobré využití jejich času. (Proč by Zuck platil žoldácké platy, kdyby nechtěl žoldácké činy bez odporu?) Jo díky za vaší snahu, rakovinu ještě agresivnější, přesně to potřebujeme.

V posledních letech nedává smysl používat internet bez ad-bloku a ideálně i s javascriptem v 99% případů vypnutým.

Někdo může namítat: ale tohle je jejich byznys, bez reklam umře hlady jejich křeček a babička. Odpověď má dvě části. Jednak: průmysl personalizované reklamy může být profitabilní, ale celkově je škodlivý a jako rakovina je ho třeba zničit (přemýšlejte o tom jako o fosilních palivech, aramco, shell a bp si mastí kapsy, zatímco lidstvo umírá) + druhak: s reklamou nikdy neznáte cenu, vždy zaplatíte víc toho na čem vám skutečně záleží, reklamní parazit obdrží jen halíře vašeho zlata a proto vždy chce víc.


+1: Pokud vám jde o online anonymitu, tyhle kroky neobvyklého použití jsou jako unikátní podpis. Protože nikdo nic takového nedělá, vyčníváte jako bolavý palec a systémy online služeb dokážou efektivně detekovat neobvyklé chování.

+2: Protipříklad

píše k47, ascii@k47.cz