k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

X220 žije

14. 8. 2020 — k47

Laptop nezemřel, laptop žije. Nakonec se ukázalo, že problém nebyl mezi konektorem a kabelem, ale mezi konektorem a základní deskou. Vnitřní kabel se za ta léta poněkud vyviklal a dotýkal se jen několika vodivými atomy & proto nenabíjel.

utržené dráty

To je dobrá zpráva, protože není třeba objednávat nový kabel a čekat dva až tři týdny, než dorazí na parníku z Číny. Stačilo vzít páječku a hroudou olovo kabely přilepit. Není to hezké, ale vodí to + to bylo hned & za nula korun českých včetně DPH. Musel jsem jen mít multimetr pro propípání vodivých spojů, abych vystopoval, kde je zakopaný pes.

přilepené dráty

Jinak thinkpad X220 je impresivně servisovatelný. Nevím jak jsou na tom ostatní modely, ale tenhle je radost rozebírat. Má dva druhy šroubů: Dlouhé jsou použity jen venku, krátké jen uvnitř. Odšroubovat 12 vzadu, vyndat klávesnici, opěrku a rámeček, vyšroubovat pár uvnitř a celý laptop se doslova rozpadne na atomy. Žádné skryté šrouby, žádné abnormální hyper-torxy, všechny jsou křížové. A některé věci, které by mohly být připájené na desku jsou připojené kablíky a konektůrky & dají se jednoduše vyměnit. Fakt, že k disku se dostanete jedním šroubem a k pamětem přes dva skoro nestojí za řeč, to je dané.

Navíc dovnitř se dá vrazit druhý mSATA disk a pod baterií se nacházela nálepka s produktovým klíčem k windows 7. Jedno se hodí víc než to druhé. Druhý disk & btrfs raid by byl super.

Mít semi-servisovatelný laptop, do kterého můžete sáhnout sami je plus. (Představte si budoucnost, kdy budete moci vyměnit a upgradovat jakýkoli díl jako u stolního PC, to by teprv bylo něco. Představte si kolik elektronického odpadu nikdy nevyprodukujeme, protože trojhmat reduce, reuse, recykle zařízneme hned u prvního kroku. To by znamenalo větší otevřenost výrobců hardware a dodavatelů software, což se zařezává do marží & moc to neletí, zvlášť u tamté firmy). Na druhou stranu stroj váží ±kilo & další půl kila giga baterie. Více integrovaný stroj by nepochybně byl lehčí, ale zase co v něm vyměníte, co v něm opravíte, co v něm vylepšíte? Do X220 třeba lidé dávají displeje s větším rozlišením za pomoci speciální přídavní karty. Osm let, co sjel z výrobní linky, a stále jede, lepší než kdykoli dřív.

Takže jo, pár stovek gramů & několik milimetrů rozměrů s klidem oželím. Navíc, jeden trik pro ty, kdo rádi leží v posteli naznak, laptop balancují na hrudi a čtou příliš mnoho wikipedie: Nechte v zásuvce & vyndejte baterku. Bez bloku lithia a iontů váha skoro není cítit & krásně se s tím usíná.

píše k47, ascii@k47.cz