Wikipedické faktoidy #6
7. 10. 2020 — k47
Další telegrafická várka okrajově zajímavých faktoidů z wikipedie:
- Největší fotoaparát na světě má rozlišení 3.2 gigapixelu a je/bude nainstalován ve Vera C. Rubin Observatory. Nejde o konvenční fotoaparát, který si můžete koupit, ale mozaiku CCD čipů s celkovým průměrem 64cm. Monstrózní placka křemíku je natěsnané v neméně monstózním teleskopu. Kromě zrcadel nese tři korektivní čočky a jedna z nich s průměrem 1.55 m drží rekord jako největší čočka, která byla kdy vyrobena. Jde o světový unikát, ale přesto není na celém dalekohledu nejzajímavější částí, tu drží giga-snímač.
- Podprahové signály jsou krátké záblesky skryté ve filmu, které nevnímáme vědomě, ale přesto nás ovlivní pod prahem vědomí. Jsou obávané a vůbec nefungují. Jeden se dostal do animace v Pojďte pane, budeme si hrát. Skrytá zpráva zněla: „Hlasuji pro mír !“
- Město Mukačevo si prošlo zajímavou historií. V rozmezí jednoho lidského života stálo na území Rakouska-Uherska, Československa, Maďarska, Sovětské svazu a nakonec Ukrajiny.
- Kuřata jsou dinosauři. To je samo o sobě zajímavé, ale existuje jedno plemeno, které nad ostatními vyčnívá: Ayam Cemani černé jako uhel. Genetická mutace u něj vyvolává hyperpigmentaci a proto každá část jejího těla zčerná: peří, kůže, zobák, ale i kosti, maso a orgány.
- Nedávno tiskem proběhla zpráva, že na Venuši může být život. Může, ale
nejspíš nebude. Došlo k objevu určité chemikálie, která se nachází v atmosféře Venuše ve větším množství a vědci neznají přirozenou nebiotickou
cestu, jak by se tam mohla vzít. Jde o vzrušující nález, aspoň pro mlhavou
naději, že v pustině kosmu nejsme sami, že tu jsme aspoň my a pak prdící
bakterie o kus vedle. I když je to nepravděpodobné, Venuše není
nejpříjemnější místo k životu: povrchová teplota 464 °C, tlak 9.2 MPa,
atmosféra kysličníku uhličitého, mraky kyseliny sírové a žádný kyslík. Jde o nehostinnou pec, která by člověka udusila, spálila, rozmačkala a rozleptala,
na pořadí nezáleží, výsledek by to mělo stejný. Přesto se lidé zajímali, jak
tu pekelnou planetu kolonizovat a terraformovat, a wikipedie má stránku i o tom: Terraforming of Venus.
Byl by to oříšek, pravda, ale velké problémy stimulují velkou fantazii. Navrhované postupy například zahrnují úpravu atmosféry za pomocí tisíců obřích impaktorů (tj kus kosmického šutru stovky kilometrů v průměru) nebo přesun jednoho měsíce Saturnu z jeho současné pozice a následná kolize s Venuší, aby se tam dostala všechna potřebná voda. (Skoro to působí, jako kdyby někoho posedla duše Velikovskyho.)
Kosmický biliard je dost děsivá představa, protože když můžeme přesunout kosmické těleso a nabourat ho do planety, můžeme ho nabourat do Země nebo ještě hůř, přesunout Zem a svět působí mnohem méně stabilněji.