Wikipedické faktoidy #4
Nadešel čas na další várku wikipedických faktoidů. Tuhle jsem převážně sesbíral ve dnech karantény, kdy maximální aktivitu, jak fyzickou, tak duševní, představovalo ležet na zemi, buď podlaze nebo na rozpáleném asfaltě balkonu, a s hranu laptopu vybalancovanou na hrudi číst mnoho nepodstatného a nedůležitého na wikipedii, tom prameni všeho moudra.
- Já byl celkem neaktivní, ale John Stapp rozhodně nebyl. Mezi jeho mnoho povolání a kvalifikací patřil výzkum účinků extrémní decelerace na lidské tělo. V mnoha z těchto testů sám figuroval jako testovací subjekt. Přežil zlomeniny, zpomalení mu vyrazilo plombu ze zubů, dočasně oslepl při krvácení do sítnice a v jenom testu přežil síly dosahující 38 g.
- Seznam předčasných nekrologů – ikonický je příběh Alfreda Nobela, jehož bratr zemřel a noviny omylem zveřejnily Alfredův nekrolog. Ten nebyl nijak přívětivý, ve francouzském se psalo Le marchand de la mort est mort – obchodník se smrtí je mrtvý. Zbohatl na dynamitu, který umožnil zabíjet lidi rychleji, než kdykoli dřív. To ho donutilo přehodnotit priority a jako správný super-boháč, který byl dravým nevybíravým kapitalistou zamlada, si ve stáří koupil pozitivní vzpomínku ve formě Nobelovy ceny.
- Seznam posledních slov – některá jsou vznešená, jiná jadrná, ale moc
se mi nechce věřit, že přesně tak zněla ta úplně poslední slova. Tipuji, že
si historie zahrála na editora a vynechala všechno mezi vznešeným výrokem a posledním dechem. Navíc člověk by musel mít nadlidsky precizní načasování; má
připravený perfektní hlášku, ze které se stane nesmrtelný citát, ale nemůže
to vyhrknout moc brzo, pak by nastalo trapné ticho, kdy čeká na příchod věčné
tmy, ale nemůže ani příliš otálet, jinak by jeho galaktické moudro mohla
přetrhnout kosmická nicota.
V seznamu je i tenhle záznam:
„Tomorrow, at sunrise, I shall no longer be here.“ — Nostradamus, French seer (2 July 1566), correctly predicting his death
Aspoň v tomhle se trefil, když už nic jiného.
- Smrti filosofů – seznam s detaily jak umírali filosofové od těch antických až po současné.
- Na wikipedii je k nalezení mnoho dalších seznamů týkající se smrti a jejích příčin. Mají pro to dokonce samostatnou kategorii: seznam smrtelných útoků psů v USA, medvědů (k tématu), aligátorů, žraloků; profi cyklistů, které zabila cyklistika, fotbalistů, kteří zemřeli během zápasu, boxerů, které zabilo boxování, nejmladších zabijáků a úmrtí za které může selfie.
- Nedokončená kreativní díla je další pozoruhodná studnice bez dna, je
toho tolik – literatura, obrazy, sochy, architektura, hudba, film, software.
Knuthovo The Art of Computer Programming spadá do téhle kategorie a je
nepravděpodobné, že bude dokončeno. Knuth začal v šedesátých letech a dokončil tři svazky z plánovaných sedmi.
Pozoruhodné svojí grandiózností jsou některé architektonické projekty.
Palác Sovětů měl být giga-palác/kongresová hala, ale práce byly nadobro přerušeny invazí nacistického Německa do sovětského svazu. Poplatné své době měl mát formu mrakodrapu, na němž stojí gigantický Lenin. Plánovaná výška 495 metrů.
Sagrada família je také nedokončená budova. Stavba začala v roce 1882 a i když během španělské občanské války byly zničeny původní modely a plány, pokud půjde vše dobře, bude dokončena v roce 2026.
- Project Babylon – Saddám Hussajn před první válkou v zálivu chtěl
postavit obrovské dělo, podobné nacistickému V3, které mělo být
schopné vystřelovat projektily na oběžnou dráhu.
Byl postaven zmenšený prototyp, hlaveň s průměrem 350 milimetrů, délkou 46 metrů, váhou 102 tun a předpokládalo se, že má dostřel 750 kilometrů.
Plánovaná velká verze měla disponovat hlavní dlouhou 156 metrů s vnitřním průměrem 1 metr. Celé zařízení, zcela statické a neschopné pohybu, mělo vážit 2100 tun. Není jasné přesně, proč ho Saddám tak chtěl.
- Mosty, které nikam nevedou
- Mandate of Heaven – Mandát nebes sloužil za dob imperiální Číny jako ospravedlnění, proč je dědičné dynastii dovoleno vládnout nad lidmi. V podstatě šlo o to, že pokud byl císař spravedlivý a vládl dobře, nebesa mu odsouhlasí trůn a moc. Pokud se ale všechno začalo srát, daně se zvednou zavládne chaos a populus je terorizován, mandát je odepřen a na trůn může usednout jiný zadek a s ním začít nová dynastie. Jde o post-hoc vysvětlení, proč daná dynastie skončila, ale připouští změnu pořádku. Liší se tak od jiných monarchistických linií, kterým bůh na hlavu narazil korunu bezpodmínečně, ať vládnou jak chtějí (díru v tomhle systému našli až Francouzi, když si řekli: Co kdybychom krále popravili a na nesmyslnou monarchii se vysrali.) Zároveň cyklus mandátu sedí na komunistický režim, který se dle vrtochů mandátu nachází blízko svého konce. Držíme palce, ať to vyjde.
- Taiping Rebellion – povstání proti imperiální Číně vyvolané křesťanskou sektou, jejíž vůdce se prohlašoval za bratra Ježíše Krista. Co nejhoršího křesťanství napáchalo? V tomto případě 10-30 milionů mrtvých.
- Nakonec něco co není z wikipedie: The real Lord of the Flies