k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Volby za časů koronaviru

— k47

Tyhle volby bylo pro všechny žádoucí, aby se ve volebních místnostech netvořily fronty. Shodou náhod to bylo poprvé, co jsem zažil nával k urnám.

Jako zodpovědný občan jsem vyrazil ve 14:01 z Cely směrem k volební kůlně, abych si mohl naplno vychutnat vůni čerstvě rozbalené demokracie, ale nebyl jsem první. Stejný plán měla horda dalších. Vybaveni rouškami a modrými obálkami se valili zpoza rohu jako nikdy nekončící vlna občanské uvědomělosti. Ani jsem nevěděl, že v téhle dědině žije tolik zodpovědných & aktivních lidí, natož lidí celkem.

Pak jsem postával před volební kůlnou, čekal až budu moct předstoupit před volební komisi plně oděné do atombordelů a říkal si, že tohle je divné, tohle by se nemělo stávat ani v příjemnějších časech, rozhodně ne teď během morových ran. Ale co, aspoň v těch prvních deseti minutách po odšpuntování urny to vypadalo velice demokraticky, lidé se udělali čas, aby přišli hned, jak jen to bude možné. Krása.

Na cestu jsem se vydal až v 14:01, protože přesně v tu minutu jsem přestal s detailním studiem koho volit. A když říkám detailním studiem, myslím tím, že jsem na internetu našel volební programy pár podivných stran.

Volební lístky vždy začínají dvěma stranami na nichž jsou malým písmem zhusta vysázená jména asi milionu politických subjektů, ale jen pár jich kandiduje lokálně. Když z aktivní množiny vyházíte vyloženě recesistické projekty a hurá akce, pak vyškrtnete nepřípustné partaje, zbude jen hrstka možností a jejich úhel a akce zná ze zpravodajství. Na prozkoumávání toho moc není.

Proto jsem četl třeba program Demokratické strany zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT. Důvěru v politický projekt vždy dodá nahodilé použité capslocku. Ale to není vše. Jejich web běží na drese dsz321.webnode.cz. Ani tři kila ročně za vlastní doménu nezaplatí.

Jméno říká všechno důležité, podle bodů na webu jim jde o práva zvířat a okrajově ekologii. Nejlépe to vystihne bod číslo 14: zrušení pouťové atrakce s názvem „Jízda na ponících“. Jo, proč ne, ale v programu to mají vysoko nad podporou zaměstnanosti.

Další body jsou mix populismu a nespojitých prohlášení. Chtějí všechno dobré a nechtějí všechno špatné. Slušný život pro slušné lidi, Stop diskriminaci slušných a pracovitých lidíSpravedlivý systém sociálních dávek skutečně potřebným, což může být dobré-věci-ano-špatné-fuj nebo píšťalka na psy. Slušný život pro slušné lidi, neřekneme kdo je slušný a kdo ne, ale vy to víte, vy víte velice dobře, vy poznáte neslušné, stačí jeden pohled a je to jasné, tihle nejsou slušní, tihle jsou nepřizpůsobiví, tihle nejsou jako vy, vypadají jinak, jsou odjinud, tihle jsou jiní, nebezpeční.

Na jednu stranu chtějí Maximální informovanost občanů, ale na druhou ANO zrušení televizních a rozhlasových poplatků. Asi nemají v plánu být informování nezávislými veřejnoprávními médii. Pokud tomu dobře rozumím, to je smysl přímého poplatku.

NE drogám – zákaz všech drog a přísný postih za jejich držení či distribuci. Nejspíš fandové Nixonoa a jeho války s drogami, která slaví fantastické úspěchy teď ve své páté dekádě na ocase opioidové krize, která vedla k propadu průměrného věku dožití ve spojených státech.

Ale aspoň chtějí zrušit letní čas. Jak je vidět, mají priority zcela v pořádku a skoro jsem jim to tam hodil.


Dodatek: Já si tu z nich dělám srandu, ale oni dostávali mezi 0.5% a 1% hlasů.

píše k47, ascii@k47.cz