k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

arXiv a viXra

— k47

Akademický životní cyklus končí publikací. Akademik si pak může oddechnout. Dokázal posunout hranice lidského poznání, peer review to odsouhlasila a má to potvrzené černé na bílém v jakémsi žurnálu.

Než se to ale dostane do zdárného konce, akademik může článek hodit na preprint servery jako arXiv nebo medrXiv. Peer review tam neprobíhá, ale je to aspoň způsob, jak dostat odezvu, rozjet diskuzi a vytyčit si teritorium. Když noviny horečně píšou o novém & stále horkém výzkumu, který dokazuje, že všechno, co jste věděli o X je špatně, častěji, než by bylo ideální, to berou z preprint serverů. Na jednu stranu je chápu, je to v PDF a vypadá to strašně vědecky, tak to přece musí být pravda, žejo. Možná, ale taky možná jen autor přestal brát lithium a při psaní se mu zjevil ježíš a nařídil mu stáhnout z kůže děti pod pět let a důchodce nad 65 let a trochu se to promítlo do jeho výzkumu. Nějaké standardy na arXivu mají, ale nechytí všechno.

Něž se práce dostane na preprint server, akademik o ní povídá kolegům u piva a/nebo zmatenému knězi, který nechce u zpovědi zase slyšet o pokroku v data-dependent locality sensitive hashing, on chce cash a chlapce pod 12 let.

Pro zbytek je tu viXra. Kdo se nedostane nikam jinam, ale stále si chce připadat jako akademik publikující vlastní výzkum ve formě PDF, pro něj je tu žumpa jako viXra. Tam žádné standardy nemají a kdo se dokáže aspoň podepsat, může zveřejnit preprint a přesně podle toho to tam vypadá. Internet nemá dno. Vždy se dá klesnout hlouběji.

Pro pobavení se někdy začtu o čem píšou pomatenci a konspirátoři. Posuďte sami:

A tak dále a tak dále. Pravda, některé články na první pohled vypadají docela uvěřitelně, ale to bude tím, že věrně napodobují akademický formát + o tématu vím jen pramálo. Ale ty vyloženě pomatené vyčnívají jako bolavý palec & dají se snadno poznat:

Na jednu stranu mě tvorba pomatenců baví, ale ne stranu druhou je to smutné. I kdyby to nebylo tak očividně chybně, styděl bych se to dát na web, natož abych to propagoval jako vlastní revoluční výzkum.

píše k47, ascii@k47.cz