k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Videa z osy předního kola

— k47

Už to bude nějaký pátek, co mě jednou (nejspíš) ráno napadlo přidělat na osu předního kola (u kola) kameru a zjistit, jak vypadá video z této perspektivy (za jízdy). Jako obvykle, nápad se zrodil, ale dál se nic nedělo. Teprve teď na mě v dílně vykouklo železné elko, kterým se k sobě můžou zbouchat dva trámy a bylo vystaráno. Jednu stranu rychlopupínákem připevnit k přední vidlici, na druhou, vodorovnou, našroubovat ghetto foťák & jede se. Nejdřív se tedy musím přesvědčit, že jde o bezpečnou konfiguraci. Přece jenom závit, který běžně drží přední kolo, je zašroubovaný o dva nebo tři milimetry méně, v cestě mu stojí jedno rameno onoho elka. V seznamu událostí, které chci zažít, se „ztratit za jízdy přední kolo a operativně řešit jak postupovat dál v rychlosti přesahující třicet kilometrů v hodině“ nachází poměrně nízko. Ne na úplně posledním místě, ale moc tomu nechybí. Naštěstí to drží. Další problém je pak jestli bude držet foťák. Nemusí úplně upadnout, stačí, když se povolí a pak plandá ze strany na stranu. To se stalo a velká část testovací stopáže je pohled do boku. Buď to utáhnout na fest nebo tam hodit gumovou podložku. Když vychytáte tyhle dvě drobnosti, nic dalšího v tom není & můžete jezdit & následně být zklamáni nevýrazným videem.

Na jedné cyklostezce to vypadá nějak takhle. Pohled pěkně od asfaltu, to jo, ale záběry nuda, nic moc se na nich neděje (pokud nepočítáme kontakt se slepicemi, husami, toho tlustého cyklistu na silničním kole, který cosplayoval za profesionála + fakt, že stín neklame & moje bunda doopravdy připomíná padák, jak nepromokavostí, tak aerodynamikou).

Celkově stará ghetto kamera je hrůza, nejenom že ji moc nejde natáčet, dynamický kontrast je velice špatný & vysokofrekvenční detaily listí a bitrate nejde dohromady, chvílemi to navíc vypadalo, že umírá. Displej divoce blikal. Buď za to můžou vibrace nebo procesor zmatou rychle se měnící detaily. Navíc pokud mě paměť neklame, tohle je první video, které jsem kdy natočil úmyslně a nešlo o stisknutí červeného tlačítka omylem. A to asi něco znamená.

píše k47, ascii@k47.cz