k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Obětujte staré na oltáři koronaviru, aby přežily trhy

— k47

Čísla v době explozivní pandemie zrají jako ocet. Stačí pět dní a rozumný názor najednou zní jako naprosté šílenství nebo naopak. Z toho důvodu po sobě radši nečtu nic, co jsem o koronaviru dřív napsal, ale to je teď vedlejší.

Právě jsem dočetl komentář o naší národní reakci zveřejněný 26. 3. a od doby publikace místy začal působit jako spisky před-osvícenských mystiků. V podstatě říká, že COVID není velký problém, že je nebezpečný jen pro ty staré a ti stejně za chvíli umřou. Takže máme uvolnit omezení, dělat jakoby se nic nedělo, postarat se o rizikové skupiny a hlavně udržet ekonomiku v chodu.

Babičko, my se kolektivně rozhodli, že tě necháme umřít o pár let dřív. Taky se nemůžete dočkat, až to oznámíte vlastním prarodičům? A ospravedlnění tohoto přístupu k nejstarším spoluobčanům? Někteří staří a nemocní si přejí zemřít a proto všechny nad 70 hodíme do vlak. Ano, to zní zcela rozumně.

Smrdí z toho ta stará známá diskuzní taktika jak zašlápnout, co se vám nehodí: Máme důležitější problémy a ty musíme řešit striktně v pořadí sestupné důležitosti. COVID zatím nezabil dost lidí a proto není důležitý. A když nebudeme postupovat podle v článku načrtnutých pravidel, ekonomika zkolabuje, všichni zchudneme, nastane totalita, budeme muset jíst veverky a vyhlásíme válku Slovensku, abychom získali přístup k zásobě jejich lesních hlodavců.

Připadá mi, že lidé, kteří „nerozumí ekonomice“ (mezi než patří 99% plebsu včetně vašeho věrného vypravěče), bláhově mají za to, že ekonomika jako celek musí mít rezervy schopné absorbovat náhlý šok. Nikdo by přece neprovozoval tak monstrózně komplikovaný systém bez bezpečnostních pojistek, žejo? Přece to všechno nemůže položit částečný výpadek na jeden měsíc? Nebo jen dva týdny? Očividně žádný tlumič šoku neexistuje, protože by stál extra €€€. A tak musíme obětovat své staré.

Ekonomice nerozumím & proto s postupem nebudu polemizovat, stejně tak (na rozdíl od každého druhého programátora) nepředstírám, že znám ideální strategii konfrontace koronaviru, ale ani nechci být užitečným idiotem pro autoritáře a kývat na každou akci silné ruky.

Přesto bych chtěl zmínit jednu věc: V celém článku nikde napadlo ani slovo o jedné důležité informaci. Pandemie se šíří exponenciálně a riziko nákazy a smrti se každý týden zdvojnásobí. A to by mělo být zmíněno, protože tahle drobnost je shodou náhod jediný důvod, proč všichni reagují jak reagují, když se někde objeví pár případů. Pár případů nebude jediných a velice rychle jejich počet vystřelí.

Místo toho v článku provádí obvyklé manévry, kdy srovnává současnou hrozbu epidemie v exponenciálním stádiu s rizikem toho či onoho.

Na chřipku umírá ročně v Česku až dva tisíce osob a […] se jí nakazí ročně […] 1 až 1,5 milionu lidí. Celosvětově má chřipka ročně na svědomí až 650 tisíc úmrtí a ročně ji prodělá zhruba jedna miliarda lidí.

V EU je ročně 26 tisíc obětí autonehod (v Česku zhruba 560, celosvětově 1,35 milionu) a nikoho nenapadlo kvůli tomu zakázat auta

Na rakovinu ročně v Česku zemře téměř 30 tisíc lidí. […] Na rakovinu umírá každých 20 minut jeden Čech, tedy přibližně 70 denně.

(A ještě přidá, že koronavirus má u 80 procent pacientů lehký průběh (lehčí než chřipka – buď úplně bez příznaků anebo s lehkými příznaky). To je pravda, jen ty mild symptoms podle toho, co jsem četl, zahrnují všechno na spektru od skoro nic až po zápal plic a moc nechybí a nebude mi na umření jen obrazně, ale to teď není důležité.)

Všechna prezentovaná čísla ostatních hrozeb jsou dobře známá a stabilní (a proto působí fádně). Nehrozí u nich, že za týden vyskočí na dvojnásobek a v nastoleném trendu budou pokračovat. To v článku nikde nepadne. Riziko je možná malé teď, ale pokud se nic nestane, za týden bude dvojnásobné, za další čtyřnásobné a za měsíc 16×, za dva měsíce 256×. Exponenciály se nevyplatí brát na lehkou váhu.

Celkově se jím nakazilo ve světě k dnešnímu dni cca 400 tisíc lidí, z čehož cca 100 tisíc se již uzdravilo a cca 20 tisíc zemřelo.

A hele, o pět dnů později jsme na 803313 potvrzených nakažených a 39014 mrtvých (Aktualizace: O dalších deset dnů později 1500000 potvrzených a 90000 mrtvých). Co jsem se díval, v těchto dnech začalo na COVID denně umírat přes 2000 lidí, což odpovídá často zmiňovanému chřipkovému tempu. Rozdíl je jen v tom, že koronavirové tempo dvou tisíc denně dále zrychluje (O deset dnů později přesáhlo 5000 denně).

Každoročně v Itálii zemře cca půl milionu lidí na stáří, různé nemoci a nehody, denně tedy cca 1370.

Dnes si koronavirus v Itálii vyžádal přes 800 obětí (+ tohle)

To, že nyní jich umírá o něco více, statisticky vzato znamená, že později (po odeznění epidemie) to bude o to méně.

Brilantní nápad sociopata: Když zabijeme všechny nad 50 let, budeme mít úžasně mladou populaci. Očividně je to pravda, ale používat tohle jako obhajobu povinného výseku starých nepůsobí příliš empaticky.

Ne, tohle všechno je precedens, pokud takováto opatření tak zásadně omezující svobodu a demokracii jsou přiměřená v momentě, kdy máme 74 lidí s koronavirem v nemocnicích a tři zemřeli (spíše s ním než na něj)

Stav o pět dní později: 3237 prokázaných nákaz, 291 hospitalizovaných, 31 zemřelých. Uvidíme, jak na tom budeme za týden. Bude to pokračování precedentu nebo už to bude opozděná reakce? Nedává smysl zpočátku nereagovat a teprve když začne přituhovat rozjet opatření, protože nicneděláním bychom propásli cenné dny.

Ok, takže byl prezentován nějaký plán a snaha ho podložit čísly. Vynechán byl jen jeden maličký detail, který je shodou náhod ten nejdůležitější a díky němu se za pár dnů čísla zcela změnila. Je to pořád ještě nejlepší možný plán? Nevím, jen moje babička vždycky říkala: „když se opíráš o exponenciální křiku, dávej pozor“.

(Jako vždycky se ale může ukázat, že komentariát byl úplně mimo.)


WHO říkala testovat, testovat, testovat & myslím, že se shodneme, že bychom ji měli poslechnout.

píše k47, ascii@k47.cz