k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Špatné kafe

— k47

Co uděláte, když máte podezření na zdravotní problém? Půjdete k doktorovi? Budete sedět v čekárnách ordinací? Necháte se prohlédnout odborníky? Ani v nejmenším! Pokud jste jako já, budete o tom dlouze číst na wikipedii a divoce spekulovat, co by to mohlo být, ale nepodniknete žádné kroky vedoucí k diagnóze.

Poslední dobou na mě sedí mírná ale vytrvalá únava, k níž se přidávají mírné, ale podobně vytrvalé bolesti hlavy. Po týdnu trýzně jsem to nevydržel & zamířil na wikipedii. Bolest hlavy může znamenat všechno v rozmezí „nic to není“ po „smrt za 3… 2… 1…“ a banální typy může vyvolat změna tlaku (tak nakonec všechny babičky měly pravdu, když říkávaly, že bude pršet/bude hezky protože je bolí hlava/kolena/záda), dehydratace, alkohol & tak podobně.

Podle popisu to u mě vypadá na tension-type headache, která je běžná jako štěrk. Rizikové faktory: Úzkost (možná), stres (nepravděpodobné), problémy se spánkem (nejspíš ne), mladý věk (hurá) nebo celkově slabé zdraví (a sakra).

#artefakty

Kafe v tom také může hrát roli. Kofein má dle studií pozitivní spojení s úzkostlivými a panickými poruchami (přehnaná konzumace pak dokonce vede k Caffeine-induced anxiety disorder1 ) a úzkosti patří mezi rizikové faktory. Konzumace kafe také dokáže negativně ovlivňovat spánek, což je další rizikový faktor. Někteří lidé černý mok snášejí bez problémů, jiným se chce spát těsně po napití (biochemie je komplikovaná) a dalším rozbije kvalitu spánku a to nejen, když nerozvážně pijí těsně před ulehnutím. Podle všeho kofein v lidském systému vydrží dlouho. Zabere 6 hodin než se ho polovina odbourá a tak i když je usrkáváno během dne, první teplé vlny spánku se můžou dostavit později a kvalita odpočinku bude značně snížena. (V extrémním případě nastává Caffeine-induced sleep disorder.)

Ve výsledku se může dostavit ironický cyklus, kdy jste unavení a proto pijete kafe, ale to vám rozhází spánek a proto jste přes den unavení a musíte si dát černou energii.

S tímhle vším na mysli jsem maličko změnil životní styl – jen malinko, přesto pro někoho nemyslitelně – přestal jsem úplně pít kafe a únava s bolením mozkovny téměř úplně zmizela. Co z toho můžeme vyvodit? Asi dobrý, ne? Ne. Problém je v tom, že jsem cíleně změnil jednu proměnnou, ale milion ostatních faktorů zůstalo nezapočítáno. Co když je to jen náhoda? Podobný efekt měl jeden lahváč. Co když za to může nižší tlak? Co když se ně snažil nakazit nějaký virus? Experiment o jednom subjektu takové otázky nikdy nemůže zodpovědět. Post hoc, ergo propter hoc a tak podobně.

Takže jsem zase na bodu číslo jedna. Nevím nic, jen pár faktoidů o bolesti hlavy a negativních efektech kafe. Jinak ten wiki-článek o hlavobolech si přečtěte, rozšíří vám obzory, bolest v mozkovně už nikdy nebude jen běžná nepříjemnost, ale první předzvěst potenciálně smrtící choroby.


  1. Na druhou stranu, moudrost wikipedie praví: „In moderate doses, caffeine has been associated with reduced symptoms of depression and lower suicide risk.“ Dejte si kafe, zachraňte si život.
píše k47, ascii@k47.cz