k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Sny o pandemii

26. 1. 2020 — k47

Takže takhle: Celou noc až do rána jsem strávil čtením o koronaviru, pochopitelně. Proč ne, žejo? Tohle může být ono. Tohle může být španělská chřipka 2.0, která může vyčistit pár procent lidstva & tak aspoň můžu být u toho, sedět na zadku a katastrofu sledovat v přímém přenosu.

I když možná že jsem to s informačním tokem přehnal. Epidemie prosákla do snů a zdálo se mi, jak se s několika přeživšími skrýváme na jakési půdě a odrážíme nápory nemocných. Po probuzení mě nenapadlo, že to může mít nějakou spojitost, protože tahle epizoda plynule přešla z jakési kombinace airsoftu/VR hry a vzápětí se z půdy stal vlak, který se po letech v post-pandemickém světě bez proudu zase rozjel, jen aby narazil do barikády z jakési záhadné rudé hmoty. Bylo to normální snové lečo. Když jsem pak zas skočil na wiki a podíval se, o kolik vyskočil počet nakažených, docvaklo mi, že to bude mít asi něco společného.

Zpočátku jsem se napájel jen z wikipedie a to bylo fajn. Pak jsem ale udělal chybu a podíval se na ševelení v twittersféře. Jo, hmm, hmm, hmm. Jako nebe a dudy. Na wiki vždy byla jen studená data. Wikipedisté musí každou větu podložit věrohodnou citací, nemůžou se odkazovat na nahodilá videa na internetu nebo na náhodného chlápka, který tlumočí, co mu poslal jeho kamarád v Číně, který to zas slyšel od souseda. Může mít pravdu, ale to je pod wikipedický standard.

Naproti tomu twitter jede na vysoké vlně panikaření a vyložených konspirátorů. OMG čínská vláda lže, ne Americká lže, Evropa nereaguje adekvátně, musíme zavřít hranice, jde o biologickou zbraň uniklou z čínských laboratoří, ne jde o Americký útok, ne může za to Soros, lékem je koloidní stříbro, nezapomeňte se modlit. Situace je nepřehledná a to nahrává nedůvěře a poplašným zprávám.

Na jednu stranu se není čemu divit. Čína má zájem na tom, aby dokázala „spravovat“ informační tok. To může být legitimní – snaží se zamezit šíření poplašných zpráv, které jsou nepodložené a rozpoutávají zbytečný strach; nebo nemusí. Vypadá to, že hlavouni ve Wu-chanu a Chu-pej to značně posrali a cenzurou a reportováním nižších čísel se snaží zachránit tvář. Říše středu tyto kroky provádí s obvyklou autoritářskou elegancí, kterou si vystřihne jen stát „převychovávající“ milion Ujgurů v koncentrácích. Nouzová nemocnice za dva týdny? Dobrá propaganda. 41 milionů lidí uvězněných v karanténních městech? Někomu teče do bot.

Twitterem kolují videa, na nichž někdo zkolaboval. Poplašení občané internetu přidají titulek, že koronavir na ulicích kosí lidi jako mouchy. Možná, ale možná, jde o pouhou shodu náhod. Wu-chan má 11 milionů obyvatel – celá ČR v jednom městě – a proto je, že někdo prostě zkolabuje. Jen teď, v dobách karantény a nedůvěry v oficiální zdroje, je to automaticky dáno do spojitosti s nákazou. Někdo zakašlal. To musí být koronavirus!

Na druhou stranu je těžké říkat „lidi neblbněte“. Tahle potvora vypadá velice ošklivě. Inkubační doba 3-6 dnů, dle některých zdrojů je člověk virulentní i před propuknutím příznaků a hlavně R0 se odhaduje kolem 2.5. R0 udává rychlost přenosu, kolik lidí infikuje jeden nakažený člověk a 2.5 znamená, že jeden infikuje 2.5 dalších, ti pak 6, pak 16, 39, 100 a tak dál exponenciální řadou. Po deseti krocích jich je deset tisíc, po dvaceti krocích sto milionů. To zatím sedí. Počet nakažených se vytrvale zdvojuje každé dva dny. Dnes 2744 4581. SARS před 18 lety nakazila 8000 jedinců a vyžádala si 774 životů. Letošní koronavirus vypadá méně smrtelný, ale šíří se mnohem rychleji a to pro mé netrénované oči nevypadá nijak vesele. Epidemiologické studie přitom odhadují, že jen o 5% infikovaných se ví.

NIH doufá že se podaří vyvinout vakcínu, v dubnu 2020 proběhnou testy na lidech a s výrobou se začne v květnu do roku nebo roku a půl.

Vypadá to zle, ale, eh, nemůžu se přinutit k obavám.


+1: Real time mapa šíření nákazy

píše k47, ascii@k47.cz