k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Diagnóza Šmucler

20. 10. 2020 — k47

Číst Šmuclerův twitter je jízda. Je jasné že jako se kdysi stavěly morové sloupy, teď musíme postavit covidový sloup, jen na jeho vrcholku nebude panenka Marie, ale Zubař, co ví všechno.

Drobnohledem jsem se podíval na několik jeho zkazek, abych věděl co & jak. V jedné z nich tvrdí

Nositel Nobelovy ceny a vynálezce PCR testů, proč jejich pozitivní počet mnoho neříká.

originální tweet zní:

Kary Mullis, Noble Prize Winner & Inventor of the PCR Test: „With PCR, if you do it well, you can find almost anything in anybody.“

Půjde nejspíš o video z doby, kdy začal pochybovat, že HIV způsobuje AIDS a pravděpodobně má na mysli to, že PCR je diagnostický nástroj, který potvrdí přítomnost určité molekuly v těle, ale neříká nic víc. Z principu nemůže prokázat že jedno může za to druhé.

Přesto mi připadá (a tady jde o můj názor diletanta), že jestli počet lidí s virem v těle koreluje s počtem onemocnění, hospitalizací, JIPek a obětí, jde o užitečnou metriku.

U tohohle tweetu je zajímavé sledovat jeho cestu, protože Ta je docela divoká. Velice rychle začne do zapadat do stále hlubších konspiračních kruhů a dojde i na QAnon. Je tohle signál, že Česká stomatologické komora nepřímo podporuje QAnon konspiraci? Otázky, samé otázky…

Další tweet odkazuje na graf s počtem mrtvých za prvních 30 týdnů v Čechách. Má ukazovat, že není vidět žádný drastický nárůst zemřelých. Stačí ale jeden pohled aby bylo poznat, že to má pár problémů. Graf ukazuje čísla nad 60 tisíc a má velkou variabilitu mezi ±60-66k. Aby z něj byla vidět katastrofa jasně vybočující z normálu, muselo by zemřít aspoň 5 tisíc lidí navíc. To se nestalo, to víme a 1000 se ztratí v rozptylu minulých let. Takže graf neukazuje nic užitečného, kromě faktu, že neprobíhá apokalypsa biblických rozměrů. Ale i čísla menší než by byla vidět na sloupečku ročního součtu zesnulých představují tragédii.

Pak odkazuje na prezentaci UMŘÍT „S COVIDEM“ NEBO „NA COVID“.

Celá tahle pedantie kolem sna je jen zbytečné rozptylování, o němž můžeme dlouze debatovat, aniž by to k něčemu vedlo. Mnohem užitečnější by byl údaj, o kolik let života člověka covid připravil. Je to týden nebo deset let? Pokud to nastavíme na dostatečně dlouhou dobu všichni zemřou s covidem. Není to víc než planá sofistika.

Prezentace tvrdí „s chřipkou zemře 1500-2000 ročně“, odkazuje se při tom na web, který cituje Haló noviny, citující ex-ex ministra zdravotnictví. Na chřipku, pak uvádí, že zemře 100-300 lidí ročně. Ok, to odpovídá, ve statistikách úmrtnosti je skutečně uvedeno asi tolik obětí u chřipky. (O pár řádků níž v kolonce peumonie, původce nespecifikován skoro 3000 obětí ročně. Má to něco společného? Žádné info.)

Na chřipku umírá 5-20× méně než s ní a pak přijde bomba: Proč by to u Covidu mělo být jinak? Víc navádějící otázku nemohli vybrat. Já se naopak ptám proč to má být stejně? Nezodpovězeno. Položili otázku a tušenou odpověď hned použili jako odpověď pro další spekulace. Pak porovnávají ČR a Slovensko – 948 vs. 61 obětí. Prý za to může fakt, že Slováci počítají jen ty na a my počítáme ty s. Počty případů 208915 vs 35330 v tom asi nehrají žádnou roli.

To ale není všechno. Prezentace je hostována na webu kulovy-blesk.cz, kde bují globální konspirace, strach z masové migrace, 5G, chemtrails, anti-vaxx – plný gamut šílenství na odiv. Pořádají petici požadující založení komise, která to všechno vyšetří. A pak taky tohle:

poženeme k zodpovědnosti i ty, kteří mlčí a jen tiše přihlíží, jak se tohle vše odehrává

To znamená i mě a tebe. Sakra.


Je tam toho spousta. Šmucler si vždy vybere, co se mu hodí do krámu a nehledí odkud informace pochází nebo jaký je její plný kontext. Ale jaká je vlastně jeho pozice? Je v ní cítit nádech neurčité konspirace. Píše Češi berou covid vážně ale nehroutí se z něj i přes obrovskou kampaň nebo Politiky a nezodpovědnými lidmi vyděšené obyvatelstvo šílí. Jsou tam cítit jacísi oni, jakýsi plán.

Nepropaguje co dělat, ale hlavně, co je dle jeho nekonečné moudrosti špatně, nebo jen velice zřídka a velice mlhavě, testování shazuje jako nicneříkající číslo, nemá program, nemá plán kromě všechno je jen to uměle vyvolaná panika. Názorem vždy proteče skrz skuliny. Jeho kritika v podstatě stojí na technikalitě, že nemůžeme přesně vědět, kolik nemocných a mrtvých má skutečně na svědomí covid. Nemůžeme si být jistí, tak bere ten extrém, který se mu líbí víc.

píše k47, ascii@k47.cz