k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Riziko koronaviru

8. 3. 2020 — k47

Při čtení reakcí, prognóz a rad ohledně koronaviru vždy s potěšením hledám kvalifikaci autora a pokud to není doktor nebo epidemiolog, zprávu neberu na vědomí. Přečtu si ji, to jo, ale přikládám ji jen malou váhu. V mozku ji zařadím do kolonky „ehhh“.

Samozřejmě, podle téhle logiky, protože nejsem odborník na nic, všechno, co o COVIDu napíšu, můžete směle ignorovat. Ve vlastním zájmu byste měli přestat číst a vyhledat informace od autority v oboru.

Přesto mi to nezabrání tu zase něco utrousit.

Četl jsem teď názor člověka od počítačů, který mi málem přivodil aneurysmus. Dýchá z něho proti-státní, proti-institucionální, na sebe zaměřený, pravicově libertariánský laissez-faire pohled. Ten je jediný nejlepší možný a spraví všechny neduhy, dokonce pomůže i v pandemii. Věděli jste, že svobodný trh vše vyřeší? Že šroubování cen podnikavci, kteří parazitují na strachu, není hyenismus, ale cenový signál? Ten je vyslán a zachycen tím způsobem, že to zvýší dostupnost & ceny zase spadnou? (Říkal někdo Hayek nebo mi to jen kručí v břiše?) Škoda jen, že si autor o pár odstavců dál přímo odporuje.

Další nosná teze textu spočívá v tom, že pokud existuje možnost terminálního výsledku, tedy například že vy nebo někdo na kom vám záleží zemře na COVID-19, nemůžeme jednoduše vážit rizika. Černý den nikdy nesmí nastat a hotovo. Musíme podniknout všechny kroky, abychom se vyhnuli přesně tomuto výsledku – nenechat se nakazit koronavirem a nepřenést to na nám drahé. I když vyhlídka katastrofy má maličkou šanci, protože její následky jsou absolutní, nikdy k nesmíme dopustit, aby k ní došlo. (Říkal někdo Taleb nebo to byl jen průvan?)

To všechno je fajn. Postarat se o sebe dává smysl, změnit dočasně chování abychom snížili rizika, ok. Jen ten úhel extrémní individuality, že se o sebe můžete postarat jedině sami a stát nebo jakákoli jiná forma organizace je z principu nemotorná a neefektivní, je přinejlepším kontraproduktivní, přinejhorším nebezpečný. Jde o velice omezený pohled. Jedinec vždy jen mírní následky – kupuje konzervy, shání levné respirátory, odhlašuje se z konferencí – organizovaná síla ji dokáže zkrotit – masivní testování jako v Jižní Korei, trasování kontaktů jako v Singapuru nebo v nejhorším případě velké karantény. Organizovaná akce, zmůže to co atomizovaný jedinec nikdy nesvede – může se čelem postavit plošné hrozbě a eliminovat ji.


+1: Od prvních odstavců, jsem čekal, kdy padne jméno N. N. Taleb, protože velice podobný přístup k riziku terminální události jsem četl právě od něho. Nakonec jsem se toho potrhlíka dočkal.

+2: Jeden z důvodů, proč na mě film Contagion, i když vypráví příběh nemyslitelné katastrofy, působí optimisticky je právě ukázka obrovské kooperace a organizace, kdy v tom nejsme sami, kdy celý svět spolu táhne za jeden provaz.

píše k47, ascii@k47.cz