k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Přítel mého přítele je můj přítel jen pokud není na facebooku

— k47

Teď čtu článek Friend of a Friend: The Facebook That Could Have Been o optimismu počátku milénia, kdy se zdálo nevyhnutelné, že otevřený protokol FOAF (friend of a friend) a sémantický web zcela nahradí uzavřené sociální sítě, a o následném vzestupu facebooku, jehož totální hegemonie tohle postavila na hlavu.

Článek pro porovnání používá příklad New Yorkského metra – původně provozovaného třemi firmami, které byly sloučeny do monopolní Metropolitan Transportation Authority (MTA) – k úvahám jestli soc-nety také netíhnou k přirozenému monopolu. Opomíjí přitom dva zásadní detaily.

MTA je provozovaná jako veřejná služba. Jde o public-benefit corporations, vlastněnou státem New York a částečně financovanou ze speciální daně. Měla by být pod demokratickou kontrolou (pokud tomu dobře rozumím, místní vláda dosazuje představenstvo) a jejím cílem není jen slepě maximalizovat zisk, ale poskytovat veřejnou službu. V tomto případě dopravu metrem, vlaky a autobusy.

facebook není nic takového, jeho monopol neslouží veřejnosti, je zavázán jedině akcionářům. My představujeme jeho surový materiál. Kdyby šlo službu provozovanou jako MTA, byl by mnohem stravitelnější. Ale není.

Dále pak opomíjí peníze. FB byl celou dobu dobře financovaný. Už v roce 2004 dostal půl milionu dolarů od Thiela. Od té doby do roku 2011 získal 1.3 miliardy dolarů. FB měl vždy dost prostředků, aby zcela zašlapal otevřené technologie do bláta. Naproti tomu FOAF a lidé od sémantického webu měli po kapsách jen pár drobných. Nemohli tak vyvinout potřebné aplikace a infrastrukturu, která by jejich vizi vdechla život.

Teoreticky nic nebrání tomu, aby sociální sítě byly otevřené a dokázali spolu komunikovat (jako třeba email). Teoreticky. facebook takový není, protože $$$. Zuck se rozhodl pro centralizaci a uzavřenost z důvodu, že jedině tak dokáže generovat zisk z uživatelů. „Přirozený monopol“ v dystopickém světě soc-netů není nevyhnutelný, jen jediný možný, když jde o služby provozované pro profit a ne jako MTA.

(A nejde jen o můj názor, už dávno to říkal Dmytri Kleiner.)

píše k47, ascii@k47.cz