k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Poslouchejte mě, neboť já jsem počítačový člověk

7. 4. 2020 — k47

Reakce tech-komunity na koronavirus je fantastická. Působí dojmem, že prostý fakt, že člověk umí programovat nebo nedej bože založil startup, znamená, že disponuje dokonalými znalostmi medicíny, virologie, epidemiologie a hygieny. Na co potřebujeme kohortu vědců, výzkumníků a vysoce trénovaných profesionálů, když nám perfektní plán jak postupovat proti stoleté pandemii zboku vystřihne každý druhý kodér?

Arogance a přehnaná důvěra ve vlastní znalosti je dech-beroucí. Nejen, že vědí, jak nejlépe postupovat, ale stěžují si, že nikdo z vlády nedbal jejich návrhů. Taková hrůza! Politická garnitura neposlechla nějakého náhodného člověka z internetu, ale místo toho věří názorům lidí z oboru. Katastrofa! Profesionálové můžou mít lepší znalosti jak to vypadá v terénu a co bude možné dnes a na co si musíme počkat týden. Ale k čemu jsou tyhle zbytečnosti, žejo?

Návrhů komu? Prý napsal článek, který si přečetlo 10k lidí a mezi nimi i někdo, kdo má kontakty na někoho z vlády. Ok? Můj šaman vždy říkal: „bibli si taky přečetla miliarda lidí, ale sračky to jsou pořád stejný“; a můj druid neustále opakuje: „transport názorů osmózou není návrh“.

To ale není vše. Potom, co každý druhý programátor napsal svůj plán na záchranu světa, se do toho pustili milionáři & miliardáři. Všichni se začneme víc angažovat, když je to osobní a pro miliardáře je osobní, když ekonomika začne padat (pár mrtvých kolem nemusí nutně představovat problém). Jejich znalosti… hmm… Nemám pocit ani důvěru, že by přinášeli nějaké drasticky inovativní nápady.

Často například padá zmínka o pool testingu jako o radikálně novém disruptivním a inovativním nápadu/technologii jak testovat. Ale jak nové to vlastně je? Trochu jsem do toho šťoural a slyšte: Nápad ná své kořeny v článku The Detection of Defective Members of Large Populations z roku 1943. Ale správně, před 77 lety v době druhé světové války. A není to jen shoda náhod. Ve Spojených státech se pokoušeli identifikovat muže se syfilitidou a pro zefektivnění testů byla použita tato metoda. Takže není nová a těžko půjde o nápad neznámý profesionálům, kteří v oboru plavou déle než od konce ledna.

Tohle je příklad detailů, které mě nenaplňují důvěrou v expertízu diletantů. Velké plány, velká rétorika, velká sebedůvěr, to jo, ale o tím zbytkem si nejsem jistý. Připadá mi, že když je něco naprostá novinka pro samozvané spasitele, ti automaticky předpokládají, že musí jít o novinku pro celý svět.

Neříkám, že horní krusta movitých a tech-celebrity nemají nutně pravdu, jen mi přijde bizarní o sobě předpokládat, že jsem spolkl všechnu moudrost světa, abych radil ostatním a dával doporučení a zároveň považovat lidi v oboru za nekompetentní idioti, kteří nevědí, co dělají.

Ale co já vím, jsem jen flákač, který nedělá hackatony, nevyvinul ani jeden ventilátor, nemá 3D tiskárnu a nenaprogramoval ani jednu malou aplikaci pro trasování kontaktů…


+1: ultracrepidarianism

píše k47, ascii@k47.cz