k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Pojistka

23. 5. 2020 — k47

The Night Watch je nejdůležitější text celé počítačové historie. Zapomeňte na Turinga, von Neumanna, lispovské mágy, Konráda Zuse, vypusťte z hlavy i hieroglyfické vize Larryho Walla. Mickens je klíč pro porozumění všemu a zcela ústřední roli hraje věta: „I HAVE NO TOOLS BECAUSE I’VE DESTROYED MY TOOLS WITH MY TOOLS.“

To jen na úvod, dalších odstavců se to týká přinejlepším okrajově, ale přišlo mi to jako OK úvod. Nemůžu nic dělat, když jsem si rozbil své nástroje svými nástroji.

Problém je to při rekreačním drátování, které se u mě projevuje jako kompulzivní konstrukce stále divnějšíchdivnějších makro světel, z čehož se pomalu stává problém. Ničemu nerozumím, odmítám se učit, ale nedostatek znalostí nikdy nezabrání akci. Strčím tam ten drát, co nejhoršího se může stát? Jo to měl být tenhle kontakt… To by vysvětlilo, proč ten pasivní infračervený senzor najednou pálil jako povrch slunce. Vždy, bez jediného pochybení a s chirurgickou přesností se mi podaří objekt zničit, jen co ho dostanu do ruky. Teprve pak se mi nějaké znalosti dostanou do lebky & možná tam zůstanou, především tedy klíčová informace „takhle ne.“ Zatím jsem ale nic nezapálil, takže jo, co nejhoršího se může stát?

Pokles napětí v bateriích pod zátěží, to se děje, když je baterie pod zátěží. Když ji změřím naprázdno, tak může mít 25V, ale do světla pumpuje jen 12V. Nad tímhle fenoménem jsem se pozastavil, když mi světlo moc nesvítilo. Internet prozradil, že je to interním odporem baterie a dávalo mi to smysl. Zvláštní pocit. Tak asi jo, asi mi v mozkových lalocích něco málo zůstalo (ale nikdy to není tak málo, aby z kanálu vstrčil hlavu Dunning a po liáně se spustil kolega Kruger).

Jak velký tenhle odpor asi bude v těch polo-vybitých článcích? Změřit proud, změřit napětí & pak to se seancí zeptat pana Ohma, možná. Změřil jsem napětí a bylo to číslo. Změřil jsem proud a bylo to nic. Nástroj nefungoval, což je méně než ideální v situacích, když vyžadujete jeho služeb.

Pojistka byla vybuchlá. Už dlouho.

Úplně to vidím v barvách & vysokém rozlišení: Jakmile jsem vytáhl multimetr z krabičky a jsem odpálil pojistku. Jako obvykle, všechno hned rozbité. Klasika.

Jak vypadá přepálená pojistka, je na fotce někde nahoře. Jinak tenhle článek vám přinesla mezinárodní asociace grafomanů pro texty bez pointy.

píše k47, ascii@k47.cz