k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Papery

— k47

V poslední době se moc nemám do psaní tady na k47čku. Není to jen všeobecná pasivita, teď to má důvod. Čtu sérii akademických článků (paperů, jsou v pdf & tvrdí, že byly publikovány v jakýchsi žurnálech, ale mám je většinou ze sci-hubu, tak asi budou legit) o určitých obskurních technických tématech. Nevím jak vy, ale mě vždycky trvá neskutečně dlouho, než se každým paperem prokousám; i když disponuji určitým porozuměním tématu, zabere celou věčnost dostat se na druhý konec & to může jít jen deset anglických stránek.

Vypozoroval jsem takovou vychytávku, jak rychleji pochopit quo vadis & absorbovat informace. Paradoxně je potřeba číst dvakrát. Jednou rychle a zevrubně a podruhé pomalu a pečlivě. Ve výsledku to může být rychlejší (tvrdá data nemám, ale aspoň si připadám, že se méně mučím).

V prvním kole text přečtěte co nejrychleji, proleťte ho tak rychle, abyste měli hrubou představu. Nedělejte si vrásky, když všemu dokonale nerozumíte, protože perfektní vysvětlení může přijít na další stránce. Akademické texty bývají hutné a překvapivě špatné ve vysvětlování. Na jedné stránce může plout ledovec textu, kterým se skoro není možné prokousat, ale na další může být graf, schéma, kus kódu, příklad nebo něco, co problém vysvětlí perfektně. Když máte štěstí, narazíte právě na takový blesk v lahvi, který na vše vrhne světlo, když ne, aspoň máte zevrubnou představu o co jde, chápete souvislosti a máte potuchu o určitých nikdy nevyřčených implikacích. Pak nastane čas číst pomalu a pečlivě.

Ne vždy to takhle dělám, ale když ano, buď plánovitě nebo z rezignace, druhé čtení bývá překvapivě efektivní.

píše k47, ascii@k47.cz