k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Vše, co si myslíte, že víte, asi není pravda

11. 9. 2020 — k47

Jedna z nejlepších stránek na wiki je seznam mylných představ, které lidé často mají. Jde o naprosto perfektní počtení: Seznam položek stručně vyvracejících daný mýtus, který zároveň slouží jako rozcestník, pokud nutně potřebujete vědět víc a cítíte, že vám v životě chybí detailní informace o tom, že kojenci skutečně cítí bolest. To je jeden z mýtů, kterému někdo na světě věří. Pravda, zní to, jako něco z chronicky unaveného mozku všech nových matek světa, které se čtyři měsíce nevyspaly a tohle je jen vetchá racionalizace, jejíž plná verze začíná slovy „vážený soude“.

Jde o nejlepší počtení a zároveň nejhorší způsob, jak trávit čas, když máte sklony k prokrastinaci. Do téhle info-bažiny můžete snadno zapadnout na pár dnů nebo tam strávit všechny večery až do vánoc, těch letošních nebo možná jiných, protože kdo nepotřebuje vědět, že slovo „idiot“ v antickém Řecku označovalo běžné občany, kteří nebyli státními úředníky a teprve později se postupně změnilo v termín pro laika, pak pro nevzdělance a nakonec ve slovo pro hlupáka nebo mentálně postiženého člověka. To přece potřebujete vědět. To potřebujeme znát všichni. Co bychom to byli za hrozné misomusy?

Vikingové nenosili helmy s rohy. Víme. Marie Antoinetta neřekla „ať jedí koláče“. Víme. Podoba Santy Klause nebyla vytvořena firmou coca cola. Víme. Zlaté rybky nemají komicky krátkou paměť. Víme. V přírodě nic jako „alfa“ vlk neexistuje. Moč není sterilní. Víme. Víme. Myši nemají sýr nijak extra v oblibě a preferují sladké. Víme. Ve spánku nespolykáme obrovské množství pavouků. Víme. Nic jako fotografická paměť neexistuje. Víme. Určitě si tam každý najde něco svého, čemu mylně věřil.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz