k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Oči v plamenech

— k47

Před nějakou dobou jsem z důvodů, které mi teď ne zcela dávají smysl, koupil čtyři 12.5W LED čipy. Takový drobeček o velikosti nehtu vyzáří 1750 lumenů, jako kdyby se nechumelilo. Pro srovnání dle moudrosti wikipedie má běžná 60W žárovka svítivost 14.5 lumenů/W, celkem něco kolem 870 lm. Tenhle prťavý LED čip září 2× víc s 5× nižší wattáží. Dá se provozovat z několika AA baterií se step-up konvertorem, který zvedne napětí na doporučovaných 35V. Že je to síla, vím na vlastní smysly, při zapojování mi to párkrát blesklo do očí. Slepota přijde brzo. A to jsem koupil rovnou čtyři.

Původně to bylo zamýšlené buď jako srdce dalšího bizarního makro světla nebo obecné světlo na foťák, ale když jsem to zažil na vlastní spálené sítnice, nejsem si úplně jistý, jestli to nemá skončit klasifikované jako zbraň.

S variabilním step-upem se voltáž dá upravit, což ve výsledku změní, jak moc LEDky svítí. Kdysi jsem měřil vztah voltáže do DIY makro světla na expoziční časy.

Stačí trochu ubrat a svítivost spadne drasticky, nebo můžeme volty přidat pro extra páru. O tom ale radši nebudeme mluvit nebo sem vletí inspekce OSN a začne grilovat, kam jsem schoval zbraně hromadného ničení.

píše k47, ascii@k47.cz