k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nestíháme trasovat

7. 9. 2020 — k47

Máme tu takovou malou epidemii. Začalo to, když se nakazili 4 lidé a následující jeden až dva dny trávili na cestě mezi záchodem a postelí. Jedním směrem výrazně rychleji než druhým. Nešlo o nijak velký problém, ale pak jsem se nakazil i já a najednou to bylo osobní.

Nastal čas trasovat a také zjistit, co to bylo. To se dělá docela snadno, když stejně ležíte v posteli a připadáte si celkem mizerně. Mírná horečka, bolesti hlavy, únava, nausea. Na wikipedii jsem prošel tucet častých původců gastroenteritidy a dle mých lékařskou vědou netrénovaných očí to nejlépe pasuje na Norovirus. Symptomy sedí, krátká inkubace, krátký explozivní průběh v rozmezí 1-3 dnů, zdrojem bývají saláty, což odpovídá, čtveřice pacientů nula se cpala saláty.

Jak se ale dostal na mě? Nejde o virus napadající respirační trakt + wikipedie píše, že „Nemocní jedinci vylučují virus ve stolici a zvratkách.“ Nejspíš tedy, když pacient X zvracel nebo prováděl jiné explozivní vylučovací procesy, kapičky této hmoty bohaté na viriony někde ulpěly, třeba na kohoutku, na něj jsem pak sáhl, pak si sáhl do pusy a hurá, v půl dvanácté mě probudí pocit, že je něco velice špatně. Nastal čas sedět na záchodě s pocitem blížící se zkázy, že skon je neodvratný a nenechá na sebe dlouho čekat, že zemřu stejně jako Elvis.

Ještě jednou, by to slyšeli i ti vzadu: Kousek fekálií nakaženého člověka se dostal do mého těla. Teď rozumím, proč se z člověka stane bakteriofob.

To bylo snadné pátrání. Teď si představte, že trasování a diagnostiku má na starosti část státního aparátu a může využívat byť kousek obrovských prostředků, kterými disponuje jen stát. To přece musí být brnkačka. Vystopujeme kontakty každého nakaženého, necháme ho otestovat a pak ho případně šoupneme do karantény, aby se nám tu ten virus nešířil.

Počet případů v Republice narůstá, exponent je méně explozivní, než na začátku epidemie, ale absolutní čísla dosahují obrovských výšin. Trasovat se možná budou jen závažné případy, WHO je námi znepokojenápokud do toho nešlápneme, bude zle, říkají epidemiologové. Pro laika, který se neorientuje v infekčních chorobách nebo politickém marketingu to nemusí vypadat nejlépe. Skoro jako kdybychom od března měli stále kalhoty na půl žerdi. Nebyli jsme připraveni, za velkou cenu jsme si koupili čas, ale v tom se nic nestalo a stále nejsme připraveni. Působí to dojmem tiché kapitulace, kolem které všichni tancují, ale nikdo ji nevysloví naplno.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz