k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Koronavirus navždy změnil post-apokalypsu

29. 3. 2020 — k47

Je vám všem jasné, že koronavirus na věky změnil jeden žánr fikce? Post-apo a zombie-apo filmy, knihy a komix už nikdy nebudou stejné. V nich většinou nefiguruje nekompetence, popírání, dezinformace vycházející z oficiálních míst, zmatek v organizaci státní reakce, poblázněné a nerealistické plány a předvolební politické přetahování, které situaci neskutečně zhorší nahledě na to, že celý svět má dva měsíce na přípravu. Teď začnou.

Tyhle žánry pár let nebudou populární (nebo se zaměří víc na komedii/frašku). Obecně lidé moc nechtějí sledovat příběh co kdyby, když se stačí podívat z okna na verzi, která není kdyby. Ale pak, až se začnou objevovat díla post-apo charakteru, budou jiná, změněná. Kdybych se měl vsadit, dal bych peníze na to, že náběh bude delší, jako sledovat katastrofu ve zpomalených záběrech, která se k nám blíží s rychlostí a nezvratností ledovce. Bude v nich víc absurdity a kritických komentářů celkové impotence naplánovat a provést jakoukoli smysluplnou reakci a zároveň běžného života, který v porovnání s katastrofou působí maličký a zanedbatelný, ale přesto v jejím stínu běží dál. Za sebe ještě doufám, že nastane smrt Hrdiny, kdy to nebude odvážný jednotlivec, ale společnost prostřednictvím organizované akce, která zvítězí.

Film Contagion jsem považoval za perfektní vizi pandemie a reakce na ní, ale ukazuje se, že i když vykresluje svět, kde zemřou desítky milionů lidí, je stále příliš optimistický. Všichni táhnou za jeden provaz, reakce je příliš spořádaná. Chybí v něm jak Čína v prosinci a lednu mlžila, Írán hnal lidi k volbám, Itálie byla zcela zaskočena, USA posrali první várku testů a velel jim pitomec, Japonsko nastavilo příliš přísná kritéria pro testování, Británie začala koketovat se sebevražedným plánem kolektivní imunity, Maďarsko se preventivně stalo totalitním režimem a všude chyběly testy a ochranné potřeby. Eventualita, že adekvátní reakci je možné provést, ale není provedena z důvodů laxnosti, zbytečného zmatku a politiky, se moc nenosí.

Mnohem lépe situaci vystihuje Shin Godzilla, hlavně tedy začátek s nekonečnými zasedáními, mýtinky, poradami a tiskovými konferencemi. To spíš odpovídá realitě, kterou teď máme tu smůlu prožívat. I když na druhou stranu prvotní konfrontace s atomovým ještěrem trvala 2 hodiny a vláda v té době stihla zřídit krizový štáb, což je o něco méně uvěřitelné než radiací poháněný mega-ještěr.

Jinak, kdysi dávno jsem tu zanechal postřeh, že první, co člověku začne velice scházet mimo civilizaci je záchod. Všechno ostatní se dá snést, ale nikdo nechce dřepět v lese a proto příběhy o konci by se měly poznat podle toho, že lidé serou v lesích. Svět potvrzuje, že v tom asi něco bude. Co lidé brali útokem v obchodech? Toaletní papír. V post-pandemické post-apokalypse se bude život točit kolem dvou věcí: Mít co jíst a mít čistý zadek.


+1: Vypadá to, že Shina Godzilla se dá stáhnout z archive.org.

+2: Tohle

+3: Tohle

píše k47, ascii@k47.cz