k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Konspirovirus

— k47

Mám problém. Strávil jsem asi tři hodiny v kuse ponořený do podivného světa spekulací a konspirací kolem epidemie koronaviru a nemůžu přestat. Nemůžu se nabažit. Neustále narážím na něco nového a šíleného.

Žilami soc-netů proudí velké množství nedůvěry v oficiální čísla, oficiální informace a obecně všechno oficiální, ať už to přichází z jakéhokoli zdroje (když žádné oficiální info nepřichází, znamená to jen to nejhorší, pochopitelně). Nejde jen o nedůvěru v autoritářský stroj čínské vlády, jejíž hlavní motivací je udržet Stranu a Xi u kormidla a nebojí se umlčovat negativní hlasy a příst propagandu v masivním měřítku. To je dané. To víme. Na tom se nic nezměnilo.

Do tohoto proudu zdravých pochyb a otázek se ale přimíchávají potrhlé představy konspirátorů a to je docela jiné kafe. Odkud pochází? Kdo virus vypustil? USA nebo Čína? Jak to toho zapadá New World Order, Illumináti a Bill Gates? Perfektní počtení & dokonce i stará dobrá wikipedie má stránku věnovanou koronavirovým dezinformacím. Zatím toho tam moc není, chybí excesivní perly mozků, které se v paranoidních šťávách louhují už nějaký ten pátek, ale nebojte, od toho tu máte mě. Začal jsem si dělat seznam těch nejšťavnatějších teorií a někdy v budoucnu ho sem plácnu.

Něž půjdu, jednu statistiku: Epidemie SARS z počátku století v Číně infikovala 5327 lidí a měla smrtnost 6.6%, ve celém zbytku světa se ji nakazilo 2769 lidí a smrtnost dosahovala 15.3%. Proč její hrozba byla méně než poloviční právě v Číně? Ví se, že zpočátku tamní úřady zapíraly, co mohly, ale i když nakonec museli přiznat barvu, vypadá to, že buď neuměli počítat nebo se ze všech sil snažili vypočítat ta správná čísla. To jenom aby bylo jasno, že některá potrhlá tvrzení možná nemusejí být zas tak potrhlá.


+1: Jo a taky, což občas dělávám, když se chci vžít, jak musela působit dávná událost, začnu číst archivy zpravodajských serverů z těch dnů. irozhlas SARS poprvé zmínil 16. března 2003 a v době, kdy vybublal na povrch, noviny žily začátkem války v Iráku, havárií raketoplánu Columbie a jadernými trampotami Severní Korei. Jestli vám připadá, že jsou všechny zprávy jenom špatné, bude to jenom pocit.

píše k47, ascii@k47.cz