k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Konspirace & koronavirus

— k47

Nemůžu se dočkat, až bude po všem, epidemie koronaviru odezní, průběh nákazy bude do detailu zmapován a pravda odhalena. Až bude vše sečteno, můžeme ověřit všechny ty zaručené ověřené vzkazy a videa, které hlásaly utajovanou pravdu o katastrofě nevyčíslitelných rozměrů v Číně a jinde, kterou mají na svědomí temné síly. Jedině pak můžeme zjistit do jaké míry se shodovaly s realitou a do jaké míry je hnal jen alarmismus, hon za lajky a celkové pomatení. Nemůžu se dočkat, protože to vrhne světlo do temných končin internetu na to, jak pracují obchodníci s panikou a pravdohlásiči na soc-netech.

Internetem už od první dnů kolují dezinformace do takové míry, že samotná WHO stav označila za infodemic. Někdy na první pohled vypadají legitimně, jindy ne, často mají podobu videí neověřené provenience doplněné divokými spekulacemi, selektivní prezentací okolností nebo vyloženě konspiračními teoriemi. Koronavirus z Wu-chanu je podle jedněch biologická zbraň Číny, která unikla z tamní laboratoře, podle druhých biologická zbraň spojených států, která na „bílou rasu“ nebude fungovat a dle třetích jde o hoax. Nechci se ani domýšlet, co bude kolovat sítí při příští pandemii, kdy už deep fake dokážou generovat věrohodná videa.

V prvních dnech, kdy jsem konspirační scénu sledoval celkem intenzivně, to většinou fungovalo tak, že někdo vezme video, odstraní kontext, přidá vlastní spekulace, záměrně vágní, aby je nebylo možno snadno vyvrátit, ale dost katastrofické, aby přilákaly pozornost. Doplní to pak neužitečným sarkasmem („just a flu“) jako další zástěrku před kritikou1 . Funguje to, protože pozorovatel nemůže popřít, co se na videu stalo a nezná kontext, čínsky neumí, aby mohl něco ověřit a spojení s koronavirem je mu servírováno jako na stříbrném podnose, i když pro něj chybí důkazy. Někdo zkolaboval a leží na chodníku. Přijdou ho sebrat dva záchranáři v atombordelech a je to najednou důkaz, že lidé ve Wu-chanu bez varování hromadně padají mrtví k zemi.2 Může to tak vypadat, ale v desetimilionovém městě zkolabuje pár lidí tak jako tak a když se jim tam rozmáhá koronavirus, záchranáři nosí ochranné oděvy pořád, protože nemůžou riskovat infikování.

V konspiračních kruzích navíc panuje univerzální dvojakost: Na čísla prezentovaná z oficiálních zdrojů (i těch nečínských), je nahlíženo s pochybnostmi, ale na druhou stranu zhltnou každou spekulaci, která zapadá do obrazu světa, který jim už bují v hlavě.

V online slovních přestřelkách, nejde o virus, ale o víru. Pokud někdo uvěřil, že jde o gigantickou katastrofu a čínské úřady ji tají, nekriticky přijme všechna anekdotická svědectví a vyloží je tak, aby podpořily jeho verzi. Konspirátor také cítí, že je ji potřeba bránit, protože podle něj to je jediná skutečná pravda a ostatní se ji snaží potlačit. Takhle vrství jedno teorii na druhou, ale nepodává žádné vysvětlení. Proč se tak děje? Proč utajení? Burroughs v Místě slepých cest psal „Jak je snadné oklamat ty, kteří jsou již podvedeni“ a to tady platí do posledního písmena. Čína jsou komunisti a komunisti vždycky lžou. Tečka. To jako vysvětlení stačí. Reakce centrální čínské vlády se dají lépe vysvětlit tak, že se za každou cenu snaží udržet legitimitu komunistické strany a směřují vinu na lokální vlády.

Tady jsou některé teorie, na které jsem narazil v únoru. Z odstupem si můžeme ověřit, které z nich se potvrdily.

Skóre konspirátorů nevypadá nijak dobře.

Celkově se vyplatí řídit pravidlem, kterému můžeme říkat Occamův clickbait: Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně senzační.


  1. Jeden obchodník se senzací dokonce prohlásil, že používá sarkasmus jen proto, aby na něj neútočila 50 cent army, protože ti to prý neprokouknou. Je to jako s globální konspirací, které kontroluje celý svět, ale vím o ní jen já, Ludmila, prodavačka uzenin v jednotě.
  2. Víme, že pár lidí s Covidem zkolabovalo, ale nevypadá to, že by šlo o náhlé epizody, ale nemocní měli horečky, zápal plic a nemohli dýchat.
  3. To se stalo i v Itálii. Ukazuje se, že krematoria jsou stavěná na běžný stav a nemají kapacitu na náhlým šok.

Seznamy konspirací, dezinformací a fake news na wikipedii, rationalwiki, tadytady.

píše k47, ascii@k47.cz